Scroll Top

Autors: Dilans Ķēniņš, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

ESEJA “VALODA – MANA IESPĒJA!”

Valoda ir cilvēka pieredzes kaleidoskops un rīks, kas glezno košus attēlus ar vārdiem un skaņām. Tā ir durvis, kas atveras uz dažādām pasaules daļām, veidojot sapņainas ainavas. Augot un pilnveidojoties, saprotu, ka valoda var būt gan bruņinieks, gan upuris, gan veids, kā sasniegt vēl nezināmas robežas un iepazīt vel nezināmas pasaules. Ir svarīgi apzināties, ka valoda var būt arī diskriminējoša un var radīt barjeras komunikācijai un sapratnei – esot upuris. Ar valodu mēs varam aizstāvēt savu viedokli. Runājot par lietām, kas ir svarīgas mums – esot bruņinieks. Tāpēc mums, sabiedrībai, jābūt apzinātiem un uzmanīgiem attiecībā uz valodas izmantošanu un jācenšas izmantot to tā, lai iekļautu un pieņemtu dažādību, nevis radītu atstumtību.

Valoda man ir dāvājusi iespēju sasniegt plašākas sapņu robežas. Ar to esmu spējis ceļot pa dažādām valstīm, sarunāties ar cilvēkiem viņu dzimtajā valodā un izjust dažādas kultūras ar to dabisko un harmonisko skaņu. Valoda man ir ļāvusi veidot draudzības ar jauniem cilvēkiem un sajust to cilvēcisko saikni, kas pastāv starp mums.

Tomēr valoda nav tikai praktisks rīks. Tā ir kā sprādziens, kas iedvesmo un rada jaunas idejas. Tā ir kā saules gaisma, kas spīdīgi iekrāso manu pasauli un ļauj man izprast savu identitāti. Es to uztveru kā iespēju saprast savas saknes un sazināties ar savu mantojumu un pagātni. Runājot vecāku valodā, es izbaudu viņu vēstures un tradīciju bagātību.

Valodas apgūšana nav vienmēr viegls uzdevums, taču tas gandarījums ir neizsakāms. Tas ir kā rudens lapu krāsošana, kur katrs krāsainais tonis nozīmē kādu kultūru vai pasaules daļu, kas tiešām ir iedvesmojoši. Tas ir kā skatuve, uz kuras es varu izpaust savu radošumu un pašizpausmi. Tas ir kā zvaigžņu mirdzums, kas atklāj man jaunas zināšanas un apziņu.

Secinājumā es gribu teikt, ka valoda ir mans portāls uz iespēju un sapņu pasauli, kurā es varu paust sevi un sajusties savienots ar cilvēkiem sev apkārt. Valoda ir kā spogulis, kas atspoguļo manu iekšējo pasauli, un tajā es varu izteikt savas domas un emocijas. Valoda ir kā slepens stāsts, kas pastāv starp vārdiem un nozīmēm, un to atklājot, es varu saprast cilvēces dziļākos noslēpumus.

Tādējādi, valoda ir iespēja iepazīt pasauli no citiem skatupunktiem, saprast citu kultūru un cilvēku redzējumus, kā arī savu identitāti un vērtības. Tas ir kā burvju līdzeklis, kas var izmainīt un veidot cilvēku dzīvi. Valoda ir mans spēks un mans iedvesmas avots, kas ļauj man izmantot savu potenciālu un sasniegt savus sapņus. Tāpēc es esmu pateicīgs par iespēju dzīvot valstī, kurai ir sava valoda un to izmantot, lai izpētītu pasauli un sevi. Es zinu, ka tas prasa darbu un uzmanību, bet esmu gatavs strādāt, lai turpinātu izaugt un attīstīties, izmantojot valodu kā savu iespēju.