Scroll Top

HALOVĪNS PRET HELOVĪNS

1

Kā dēvēsim 31. oktobra maskošanās svētkus, kuros tiek vilktas baisas maskas, grebti ķirbji un pie durvīm klauvē bērni, saucot „Saldumus vai izjokosim!” – Halovīns vai Helovīns?

Visu Svēto dienas priekšvakaru angļu valodā sauc „Halloween”, kas savukārt ir saīsinājums no pilnā nosaukuma „All Hallows’ Evening” – „Visu Svēto vakars”. Latviešu valodā atbilstoši angļu valodas izrunai šo vārdu atveido kā „Halovīns”.

Tātad Visu Svēto dienas priekšvakarā svinēsim Halovīna svētkus, dosimies uz Halovīna balli un grebsim Halovīna ķirbi.
Skrivanek Baltic valodas padoms "Halovīns" pret "Helovīns"

HALOVĪNS – GADA BAISĀKIE SVĒTKI

Halovīns jeb Visu svēto dienas priekšvakars ir viena no neviennozīmīgākajām mūsdienu tradīcijām, kurā seno ķeltu, romiešu un kristiešu svētki savijušies ar populāro kultūru, radot krāšņu miksli, kuram var ļauties ikviens neatkarīgi no reliģiskās pārliecības. Agrākie ķeltu ražas svētki gadu tūkstošu laikā ir pārvērtušies par spokainu maskarādi, kas lielākoties nevienu neatstāj vienaldzīgu. Halovīns pēdējās desmitgades laikā arī Latvijā ienācis uz palikšanu, tāpēc piedāvājam iepazīties – kas tad īsti ir tas, ko svinam 31. oktobrī.

HALOVĪNS AR ĶELTU UN ROMAS SVĒTĪBU

Vēsturnieki pieļauj, ka Halovīna izcelsme meklējama seno ķeltu Sovinas (Samhain) svētkos. Ķelti jauno gadu svinēja 1. novembrī, atzīmējot ražas novākšanas un auglīgā perioda beigas, kam seko skarbā ziema, kas saistījās ar grūtībām un nāvi. Ķelti ticēja, ka naktī pirms jaunā gada robežas starp dzīvo un mirušo pasauli izplūst, un tad tika svinēta Sovinas nakts, kad spoki un gari staigā starp dzīvajiem. Ticot, ka mirušo klātbūtne padara spēcīgākus druīdus, ķelti pie milzīgiem ugunskuriem ziedoja veltes mirušo gariem, paši pārģērbušies par dzīvniekiem un citām būtnēm.

Kad mūsu ēras sākumā ķeltu zemes iekaroja Romas impērija, likumsakarīgi, ka druīdu tradīcijas savijās ar romiešu svētku dienām. Tā kā arī romieši oktobrī pieminēja savus mirušos, turklāt pavisam blakus bija arī augļu dievietes Pomonas svētki, šīs tradīcijas tika inkorporētas Sovinas svētkos. 8. gadsimtā Romas pāvests, apkarojot pagānus, noteica, ka oktobra pēdējā datumā tiek svinēta Visu mocekļu un visu svēto diena, un vēl pāris gadsimtus vēlāk, kad kristietība pārņēma mūsdienu Anglijas un Francijas teritorijas, šim datumam tika pievienota arī Visu dvēseļu diena, cenšoties aizstāt vietējās tradīcijas ar “pareizām”.

IZKLAIDES INDUSTRIJAS NAUDAS ĀDERE

19. gadsimtā, apgūstot Amerikas kontinentu, seno ķeltu pēcteči lielajā jūras ceļojumā bagāžā līdzi ņēma ne tikai zeltu, ģimeni un to, kas mugurā, bet arī tradīcijas. Ātri vien Halovīns sajaucās ar Amerikas indiāņu ieražām, padarot šos svētkus vēl maģiskākus un baisākus. Pamazām no marginālas, pusaizmirstas tradīcijas Halovīns Amerikā kļuva par vienu no mīlētākajiem un svinētākajiem svētkiem. Jautrais cīniņš pie kaimiņu durvīm, maskās tērptiem pieprasot “našķi vai kašķi”, kļuva par gandrīz vai nacionālo tradīciju, un šobrīd Halovīns Amerikā ir viens no komerciāli ienesīgākajiem svētkiem uzreiz aiz Ziemassvētkiem. Halovīna svinībām vien amerikāņi ik gadu iztērē vairāk nekā sešus miljardus dolāru, un šajā laikā tiek nopirkta ceturtā daļa no saldumu gada patēriņa. Halovīnam kļūstot par popkultūras un izklaides industrijas, arī Holivudas, neatņemamu sastāvdaļu, tas pa multimediju kanāliem nonācis citās valstīs, tostarp atgriezies “vecajā Eiropā”, no kurienes savulaik izcēlies. Tātad, nemaz tik svešs un tāls tas baisais Halovīns nav!

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.