Scroll Top

Autors: Jeļisaveta Kuļikova, Rīgas Tehniskā universitāte

ESEJA “VALODA – MANA IESPĒJA!”

Austriešu-britu filozofs – Ludvigs Vitgenšteins – reiz teica: “Manas valodas robežas nozīmē manas pasaules robežas”. Un patiešām, tieši valoda ir atslēga, kas atver visas mūsdienu pasaules durvis. Katram no mums ir savs unikāls valodas kopums, kas nosaka, kā mēs izsakām savas domas, jūtas un emocijas. Savā esejā es vēlos pārdomāt, kādas iespējas mums paver valodu zināšanas un kā tās ietekmē mūsu dzīvi kopumā.

Vispirms ir vērts pieminēt, ka vairāki cilvēki, diemžēl, valodu apguvi atstāj novārtā un uzskata to par laika izšķiešanu. Manuprāt, viņi ir dziļi maldījušies, jo valodu prasmes neaprobežojas ar pamatfrāžu zināšanu un to pielietošanu kritiskajās situācijās. Valodas zināšanas tieši saista cilvēku ar tās tautas un valsts kultūru, tradīcijām un īpatnībām, kurai šī valoda pieder. Tieši valoda ir tas, kas ļauj mums brīvi komunicēt un sadarboties ar pārējiem cilvēkiem, veidot kontaktus un sakarus visā pasaulē, kas, savukārt, bieži vien nes augļus nākotnē. Pateicoties valodai, mēs iepazīstam apkārtējo pasauli un vienlaikus paplašinām savu redzesloku, jo valodas zināšanas sniedz mums iespēju iepazīt tādas lietas, par kurām nerakstīs nevienā avīzē vai neizplatīs mēdijos. Cilvēks, kurš ir atvērts valodām, vienmēr iegūs vairāk informācijas nekā tas, kurš nepārzina “esperanto” jēdzienu.

Kā jau iepriekš minēju, valodu zināšanas paplašina cilvēka redzesloku un veido sakarus visā pasaulē. Pateicoties šīm iespējām, cilvēka dzīve kā mājās iegūst stabilu pamatu, uz kura iespējams būvēt savus panākumus un labklājību daudzās dzīves jomās, tostarp izglītībā un karjerā. Kā zināms, daudzu jauniešu galvenās bailes ir pavadīt savu dzīvi pilsētā vai valstī, kurā viņi ir dzimuši, bez iespējas sasniegt ko varenāku un pilnveidoties. Teiciens – “kur esi dzimis, tur esi noderīgs” – mūsdienu sabiedrībā pakāpeniski zaudē savu aktualitāti, jo cilvēki cenšas sasniegt arvien jaunas virsotnes. Tieši tāpēc es ticu, ka vislabākais ceļš, kā realizēt savus izvirzītos mērķus un pārvarēt personīgās bailes, ir valodu apguve. Ja cilvēks zina valodas, tad viņš nekad šajā dzīvē nepazudīs un varēs atrast profesiju jebkurā pasaules daļā, kaut arī tā nebūtu visprestižāka. Savukārt tiem, kuri ir ieguvuši izglītību un pārvalda vairākas valodas, nebūs nekādu šķēršļu, jo viņu iespēju loks ir neierobežots. Nākotnē tie ne tikai varēs strādāt dažādās pasaules vietās, bet arī justies tur kā mājās, kas ir veiksmīgas karjeras un dzīves ķīla.

Ar savu eseju es gribu pateikt, ka nav svarīgi, ko apgalvo vai uzskata kāds cits, jo valoda bija, ir un vienmēr būs panākumu atslēga. Tieši valoda ir tas, kas ļauj mums labāk iepazīt sevi un citus, būt daļai no mainīgās pasaules, un ienest tajā to, kas uz visiem laikiem mainīs mūs pašus un radīs pasauli bez kara un naida, kurā mūsu bērni varēs pilnveidoties kā arī nebaidīties atkārtot savu priekšteču kļūdas.

Comments (1)

Nevarētu pateikt labāk!
Brīnišķīga eseja!

Comments are closed.