Scroll Top

PIRMŠĶIETAMI VAI PIRMSŠĶIETAMI

1

Pārsūdzētais administratīvais akts ir pirmšķietami vai pirmsšķietami prettiesisks?

Vārds ir latīņu valodas vārdkopas ‘prima facie’ latviskojums un nozīmē ‘no pirmā acu skatiena, pirmajā acumirklī’. Prievārds ‘pirms’ savukārt norāda uz (1) laikaposmu, laika momentu, kas tuvojas, kad notiek kāda darbība, norise, eksistē kāds stāvoklis (2) vai darbību, norisi, stāvokli, kam vēl nesākoties, notiek cita darbība, norise, eksistē cits stāvoklis. Salikteņos ar vārdu ‘pirms’ pirmajā to daļā šis vārds norāda uz to, ka ‘kaut kas’ ir pirms šī ‘kaut kā’, bet nevis kā pirmais. Piemēram, ‘pirmsausmas’, ‘pirmsdiploma [prakse]’, ‘pirmsjāņu’ utt. Salikteņos ar vārda daļu ‘pirm-’ šī daļa nozīmē, ka šis salikteņa otrajā daļā apzīmētais ‘kaut kas’ ir pirmais, pirmo reizi, piemēram, pirmziemnieks, pirmkārt, pirmsencis, pirmreizēji utt.

Arī vārds ‘pirmšķietami’ ir salikts vārds – ‘pirm-’ un ‘šķietami’, jo pirmajā acumirklī šķiet [kaut kas].

Tātad teiksim, ka pārsūdzētais administratīvais akts ir pirmšķietami prettiesisks.
Latviešu valodas padoms: "Pirmšķietami" pret "Pirmsšķietami"

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.