Scroll Top

TERMINĀLS VAI TERMINĀLIS

1

Ostā ierīkots jauns termināls? Vai terminālis?

Sākotnēji vārds ‘termināls’ latviešu valodā tika lietots kā īpašības vārds. Vārds cēlies no latīņu vārda terminālis < terminus – ‘robeža’, ‘beigas’, tātad nozīme ir ‘beigu, gala, ar galējo robežu saistīts’. Tomēr šis vārds ļoti bieži tika lietots kā lietvārds, attiecinot to uz gala staciju, tāpēc LZA Terminoloģijas komisija šo aizguvumu kā lietvārdu apstiprināja ar galotni –is.

Tātad   lietvārds ir terminālis (īpaši iekārtota, ar celtņiem apgādāta vieta konteineru pārkraušanai, ostās, stacijās; arī bankas karšu norēķiniem domāta ierīce, arī tālvadības terminālis, arī galiekārta), savukārt, ja vārdu lietojam kā īpašības vārdu, tad ir termināls (piemēram, termināls punkts, termināla stacija (bet ‘termināļa stacija’ būs stacija terminālī, proti, lietvārds ģenitīvā)).

Tātad teiksim: ostā ierīkots jauns terminālis.
Latviešu valodas padoms, "termināls" pret "terminālis"

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.