Scroll Top

VAI APVIENOTO ARĀBU EMIRĀTU GALVASPILSĒTA IR
ABU DABI VAI ABŪ DABĪ?

1

Vai Apvienoto Arābu Emirātu galvaspilsēta ir Abu Dabi vai Abū Dabī?

Vienu no pasaules bagātākajām pilsētām latviešu valodā raksta Abū Dabī. Šīs pilsētas nosaukuma rakstībā vērojamas svārstības: nereti redzam, ka nosaukums rakstīts arī vienā vārdā – Abudabi, vai ar īsajiem patskaņiem: Abu Dabi. Pēc pareizrakstības normām nosaukums latviešu valodā rakstāms Abū Dabī. To apstiprina arī 2008. gadā izdotais „Lielais pasaules atlants”.

Tātad mēs varam doties ceļojumā uz Abū Dabī.
Skrivanek Baltic valodas padoms "Abu Dabi" pret "Abū Dabī"

PASAULES BRĪNUMU PILSĒTA ─ABŪ DABĪ

1

ABŪ DABĪ EMIRĀTS

Abū Dabī Emirāts (arābu: إمارة أبو ظبي), ir viens no Apvienoto Arābu Emirātu septiņiem emirātiem, kas atrodas valsts rietumu daļā. Emirātu ziemeļos apskalo Persijas līcis. Emirāts robežojas ar Dubaijas Emirātu un ar Šārdžas Emirātu austrumos.

Emirāta kopējā platība ir 67 340 km², pēc 2011. gada datiem emirātā dzīvo 2 210 700 iedzīvotāju. Tas ir lielākais un bagātākais Apvienoto Arābu Emirātu emirāts un aizņem lielāko daļu valsts teritorijas jeb vairāk nekā 87%. Aptuveni 95% Apvienoto Arābu Emirātu naftas krājumu atrodas tieši Abū Dabī Emirātā. Tā administratīvais centrs un lielākā pilsēta ir Abū Dabī, kas ir Apvienoto Arābu Emirātu galvaspilsēta un otrā lielākā pilsēta.

Abū Dabī pilsēta, Skrivanek
Abū Dabī, Skrivanek

ABŪ DABĪ PILSĒTA

Abū Dabī pilsēta atrodas uz salas, un no kontinenta to atdala jūras šaurums. Saistībā ar to, ka pilsēta ir ļoti apzaļumota, kaut arī gaisa temperatūra ir tikai par 1–1,5 grādiem zemāka nekā tuvākajā tuksnesī, to dēvē par „parku pilsētu”. Veiksmīga naftas un gāzes ekspluatācija ļāva investēt diezgan lielus naudas līdzekļus pilsētas infrastruktūrā: ceļu būvē, skolu celtniecībā un skaistu pludmaļu un promenāžu izveidē. Pēdējo gadu laikā pilsēta kļuvusi par vienu no vispievilcīgākajām un greznākajām metropolēm pasaulē.

Abū Dabī ir valsts galvaspilsēta, emirātu administratīvais centrs un prezidenta rezidence. Mūsdienās pilsēta ir viena no vissatīstītākajām pilsētām pasaulē. Pateicoties naftas industrijas attīstīšanai Abū Dabī ar saviem ultramodernajiem debesskrāpjiem ir nosaukta par Austrumu Manhetenu.

Iedzīvotāju skaits pilsētā pēc 2022. gada datiem ir aptuveni 1,5 milj. Vietējie iedzīvotāji arābi veido tikai aptuveni 20% no kopējā iedzīvotāju skaita, visvairāk pilsētu apdzīvo indieši, pakistānieši, citu arābu valstu iedzīvotāji un angļi.

Abū Dabī atrodas federālo iestāžu institūcijas, Apvienoto Arābu Emirātu valdības mītne, Apvienoto Arābu Emirātu prezidenta pils. Abū Dabī straujā attīstība un urbanizācija kopā ar salīdzinoši augstajiem iedzīvotāju vidējiem ienākumiem ir padarījusi šo pilsētu par lielu un pārtikušu metropoli. Mūsdienās Abū Dabī ir politisko un rūpniecisko aktivitāšu centrs, kā arī nozīmīgs kultūras un tirdzniecības centrs, pateicoties tās galvaspilsētas pozīcijai. Abū Dabī pieder aptuveni divas trešdaļas no Apvienoto Arābu Emirātu 400 miljardu dolāru vērtās ekonomikas.

Abū Dabī 2014. gadā tika nodēvēta par 68. dārgāko lielpilsētu pasaulē.

Apvienoto Arābu Emirātu galvaspilsēta ilgu laiku ir atradusies tās spožās, nekaunīgās un lieluma mānijas apsēstās kaimiņienes ─Dubaijas ─ ēnā. Tomēr Abū Dabī arvien vairāk pievilina tos, kuri meklē atelpu no Dubaijas galvu reibinošā tempa. Atrodoties vien 150 km uz dienvidrietumiem no Dubaijas, šī ir lieliska vieta, kur arī ziemā sauļoties, apskatīt varenas celtnes vai novērot to tapšanu, iepazīt nākotnes pilsētvides ainas un satikt eksotiskus dzīvniekus. Zelta pludmales, ūdensparki, izbraucieni pa tuksnesi un daudzas citas atrakcijas padara Abū Dabī par ideālu vietu atvaļinājumam.

Abū Dabī tuksnesis, Skrivanek
Apvienotie Arābu Emirāti, Abū Dabī, Skrivanek

KLIMATS ABŪ DABĪ

Abū Dabī ir silts tuksneša klimats. Saulainas zilas debesis var sagaidīt visu gadu. No jūnija līdz septembrim parasti ir ļoti silts un mitrs, maksimālā temperatūra vidēji pārsniedz 38°C. Šajā periodā dažkārt notiek smilšu vētras, kas dažos gadījumos samazina redzamību tikai līdz dažiem metriem.

Aukstākā sezona ilgst no novembra līdz martam, kur temperatūra svārstās no mēreni siltas līdz aukstai. Šajā periodā dažas dienas parādās arī bieza migla. Vidēji janvāris ir gada aukstākais mēnesis, bet jūlijs un augusts ir siltākie.

ABŪ DABĪ VĒSTURE

Ir saglabājušās ļoti daudz vēstures liecību, kas liecina par civilizācijas klātbūtni pilsētas teritorijā jau trešajā tūkstošgadē p.m.ē. Apmetnes tika atrastas arī ārpus mūsdienu Abū Dabī pilsētas, ap Hafīta kalnu.

Nosaukuma „Abū Dabī” izcelsme nav īsti skaidra. No arābu valodas burtiski tulkojot, nozīme ir „gazeļu tēvs”, iespējams, attiecas uz gazeļu ganāmpulkiem, kas apdzīvo Emirātu teritorijas. Par galvaspilsētas nodibināšanu stāsta skaista leģenda: Reiz arābu mednieki medīja gazeli. Gazele ilgi skraidīja pa tuksnesi un beidzot atveda medniekus Persijas līča piekrastē, kur viņa ielēca ūdenī un nokļuva salā. Mednieki tai sekoja un gazele viņus atveda pie brīnišķīga dzeramā ūdens avota. Pateicībā par to mednieki dāvāja gazelei dzīvību, bet tuvu avotam jaundibinātu apmetni bija nosaukuši par „gazeles tēvu”, kas arābu valodā skan kā Abū Dabī.

Abū Dabī pilsēta tika dibināta 1760. gadā.

20. gadsimta vidū Abū Dabī ekonomiku turpināja uzturēt galvenokārt kamieļu audzēšana, dateļu un dārzeņu audzēšana iekšzemes oāzēs, kā arī makšķerēšana un niršana pēc pērlēm pie Abū Dabī pilsētas krastiem, kas bija galvenais ienākumu avots pamatā vasaras mēnešos. Lielākā daļa mājokļu Abū Dabī pilsētā šajā laikā tika būvēti no palmu lapām, turīgākās ģimenes apdzīvoja dubļu būdiņas.

ABŪ DABĪ UN PĒRĻU TIRDZNIECĪBA

Abū Dabī bija ļoti attīstīta pērļu tirdzniecība. Saskaņā ar pētījumiem par pērļu ražošanu, Persijas līcis bija labākā vieta to audzēšanai. Pērļu mednieki nira pēc pērlēm pat trīsdesmit reižu dienā, vienā niršanas reizē uzturoties zem ūdens ilgāk pat par 1–2 minūtēm. Netika izmantoti ne skābekļa baloni, ne cita veida mehāniskas ierīces. Ūdenslīdējiem bija tikai deguna klipsis un ādas apvalki uz pirkstiem, lai pasargātu tos, meklējot austeres. Ūdenslīdēji nesaņēma algu par dienu, bet saņēma daļu no sezonas ienākumiem.

Abū Dabī klimats, Skrivanek
Arābu Emirātu galvaspilsēta - Abū Dabī, Skrivanek

ABŪ DABĪ NAFTAS ATRADNES UN TIRDZNIECĪBA

Trīsdesmitajos gados, samazinoties pērļu tirdzniecībai, pieauga interese par reģiona naftas iespējām. 1936. gada 5. Janvārī Petroleum Development Trucial Coast Ltd , Iraqi Oil Company asociētais uzņēmums, noslēdza koncesijas līgumu ar valdnieku šeihu Šahbutu bin Sultānu Al Nahjanu par naftas atradņu izpēti. Tomēr, tuksnešainā reljefa dēļ, zemes izpēte sagādāja grūtības. 1958. gadā, izmantojot jūras urbšanas platformu, uzņēmums ADMA atrada naftu Um Shaif apgabalā aptuveni 2669 m dziļumā. Pēc tam 1959. gadā sekoja Murbanas 3. zemes avota atklāšana. 1962. gadā šis uzņēmums atklāja Bu Hasa naftas lauku, bet pēc tam 1965. gadā nafta tika atklāta Zakumas cietzemes apgabalā. Mūsdienās bez minētajiem naftas laukiem galvenās sauszemes atradnes ir Asab, Sahil un Shah, savukārt jūras lauki ir Al Bunduk un Abu el Buhush.

Pēc Emirātu neatkarības iegūšanas 1971. gadā naftas bagātības turpināja plūst uz šo apgabalu, un tradicionālās dubļu ķieģeļu būdas strauji tika aizstātas ar bankām, modes preču veikaliem un modernām augstceltnēm.

Pēdējos gados uzmanība ir pievērsta gāzei, jo pieaugošais iekšzemes enerģijas patēriņš, atsāļošana un gāzes atkārtota ievadīšana naftas atradnēs palielina pieprasījumu. Tomēr gāzes ieguve nenotiek bez grūtībām, kā to pierāda skābās gāzes projekts Šahā, kur gāze ir bagāta ar sērūdeņraža saturu un ir dārga tās izstrāde un apstrāde.

Abū Dabī ir pilsēta, kuru noteikti vēlas apmeklēt jebkurš. Tā pievilina ar savu bagātību, tās izpausmēm gan pilsētas būvniecībā, zinātnē, izklaides industrijā, tūrisma biznesā. Pilsēta pārsteidz ar savu varenību, austrumniecisko šarmu un noslēpumiem. Tā vilina ar blakus esošā tuksneša skaistumu un mežonīgumu.

Izstāstīt to visu nevar, tas ir jāredz paša acīm.

Pasaules brīnumu pislēta Abū Dabī, Skrivanek
Abū Dabī vēsture, Skrivanek

VISS IR LABI ABŪ DABĪ!

Tikai mazliet no visa šī mūsu pasaules fenomena:

ŠEIHA ZAJEDA LIELĀ MOŠEJA

Redzama no visiem tiltiem, kas savieno Abū Dabī salu ar cietzemi. Šeiha Zajeda mošeja ir kā iespaidīgs ielūgums pilsētā. Mošeju apjož grezni dārzi, tajā ir pasaulē lielākais ar rokām mezglotais paklājs, kupols un lustra, kas sver ap 12 tonnām, laistās Swarovski kristālos un 24 karātu zeltā. Kolonnas ir apdarinātas ar marmora paneļiem, kas inkrustēti ar pusdārgakmeņiem. Šeit ir vieta 41 000 lūdzēju, un šī ir viena no nedaudzajām apkārtnes mošejām, kas atvērta visiem apmeklētājiem, izņemot lūgšanu laiku.

KAPITEĻA VĀRTI

Lai gan Pizas tornis Itālijā ir slavens sava slīpā leņķa dēļ, tā nav visvairāk uz sāniem savērsusies celtne. Kopš 2010. gada šis tituls pieder Abū Dabī Kapiteļa vārtiem, kas ir noliekušies par 18 grādiem, padarot tos īpaši interesantus.

THE CORNICHE

The Corniche ir iespaidīga 8 km gara apzaļumota promenāde, ar vairākām piknika un atpūtas vietām. Nav nekā relaksējošāka kā pastaiga šeit pievakarē. Promenādi visā garumā iespējams noiet vienā pēcpusdienā, bet, lai šo procesu paātrinātu, kāpēc gan neizīrēt velosipēdu? No šejienes paverās burvīgs skats uz Arābijas līci un neskaitāmajiem debesskrāpjiem, kas iestiepjas debesīs.

EMIRĀTU PILS

Šis ir Abū Dabī lepnums, pielīdzināms Dubaijas Burj Khalifa viesnīcas debesskrāpim. Taču, ja Burj Khalifa stiepjas uz augšu, šī celtne ir izpletusies plašā teritorijā. Nav nepieciešams rezervēt numuru, lai apskatītu šo ievērojamo celtni, jo tā spēlē arī kultūras centra lomu. Milzu kupolveida sargu mājas, peldošās rampas foajē, 114 kupoli un tūkstots kristāla lustras vienaldzīgu neatstāj nevienu. Šeit atrodas arī aizraujošā Barakat galerija, kurā apskatāmi smalki mākslas izstrādājumi no senās Ķīnas, Ēģiptes, Āfrikas, Grieķijas un Romas, kā arī izslavētais zelta stieņu bankas automāts.

YAS SALA

Netālu no lidostas atrodas Yas sala, kurā ir pārpārēm dažādu adrenalīnu paaugstinošu izklaižu. Arī Waterwold, kas ir lielākais ūdens atrakciju parks pasaulē. Tas piedāvā gūzmu nobraucienu ar plostiem, slaidus, biedējošas aizas un nebeidzamu viļņu mašīnas.

Turpat uz Yas salas atrodas arī pirmais tematiskais parks, kas veltīts F1. Ferrari World ir īstā vieta asu izjūtu meklētājiem ar pasaulē ātrākajiem amerikāņu kalniņiem, kuros varat izjust, kā ir traukties 240 km/h lielā ātrumā. Šeit ir atsevišķas zonas, kas ļauj ieskatīties Ferrari vēsturē un sacensību aizkulisēs. Šeit atrodas arī slavenā Abū Dabī F1 trase, kurā otrdienās var bez maksas izskriet, nobraukt ar velosipēdu, savu auto vai izīrētu, piemēram, Aston Martin GT4, kaut visu trases garumu.

PIEKŪNU SLIMNĪCA

Piekūni ir nozīmīga un neatņemama līča kultūras daļa. Jau pie ieejas var novērot satrauktus īpašniekus ienesot kapucēm apsegtos mīluļus. Šeit var apskatīt piekūnus tuvplānā, kā arī speciāli audzētos Ķīnas saluki kucēnus, kas gadsimtiem ilgi ir bijuši beduīnu labākie draugi un lieliski mednieki, sava ātruma un attapības dēļ.

MASDARAS PILSĒTA

Netālu no lidostas atrodas nākotnes pilsēta Masdara. Šeit aizliegts iebraukt ar automašīnām, jo šī tiek plānota kā pirmā bez oglekļa pilsēta, kas šobrīd ir ciemata izmērā, taču strauji aug un attīstās. Masdaras energoresursi ir saules enerģija, kā arī karstie un spēcīgie tuksneša vēji. Šeit studenti kopā ar zinātniekiem izstrādā dažādas tehnoloģijas, kas ne tik tālā nākotnē varētu būt mūsu ikdiena. Šeit ir organiskās pārtikas kafejnīcas un pa pilsētu kursē pilnībā automatizēti mini-busi.

AL AIN PARADĪZE

Šajā fantastiski krāšņajā parkā zeļ ap 10 miljoniem ziedu un ap 300 nokareno augu kompozīciju. Šis ir viens no visskaistākajiem un krāsainākajiem dārziem pasaulē ar dažādās formās ar ziediem apaudzētām instalācijām un ornamentāliem ziedu paklājiem.

JEBEL HAFEET

Netālu no Omānas robežas Al Ain rajonā atrodas viens no augstākajiem kalniem Apvienotajos Arābu Emirātos ─ Jebel Hafeet. No tā pakājes līdz pat virsotnei ved labiekārtots līkumots ceļš. No 1249 m augstās virsotnes paveras fantastisks skats uz šo lielisko pilsētu un tuvējo apkārtni.

Šī ir lieliska vieta, kur noslēgt Abū Dabī brīvdienas, pārdomājot piedzīvoto un atvadoties no šīs vietas, lai atgrieztos.

Abū Dabī apskates objekti, Skrivanek
Ievērojami apskates objekti Abū Dabī, Skrivanek

ARĀBU VALODAS TULKS UN TULKOTĀJS

Skrivanek tulku un tulkotāju komanda strādā gan ar tipveida dokumentu rakstiskajiem tulkojumiem, gan notariāli apliecinātiem tulkojumiem. Tulkošanas birojs Skrivanek nodrošina arī tekstu arābu valodā korektūru un stilistisko uzlabošanu, ja nepieciešams tiek veikta redaktūra un terminoloģijas pārbaude. Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus uz un no gruzīnu valodas.

ARĀBU VALODAS KURSI

Piedāvājam gruzīnu valodas mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī individuālos arābu valodas kursus privātpersonām. Nodarbību laiks un intensitāte pēc Jūsu izvēles! Nodarbības nodrošinām klātienē vai tiešsaistē. Īpašais piedāvājums – apmeklējiet individuālos gruzīnu valodas kursus divatā, maksājot tikai par viena studenta mācībām!

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata