Scroll Top

KOLORĀDO VABOLE VAI KOLORADO VABOLE

1

Kartupeļu lauku pārņēmušas Kolorādo vaboles vai Kolorado vaboles?

Tā ir vidēja lieluma dzeltena vai rūsgana vabole ar desmit melnām gareniskām svītrām uz segspārniem jeb kartupeļu lapgrauzis. Dažādās vārdnīcās tiek piedāvāta atšķirīga šī kukaiņa rakstība – gan kolorado vabole (Latviešu literārās valodas vārdnīca, Rīga: Zinātne, 1972–1996), gan Kolorādo vabole (LZA TK Terminoloģija 3. Augu aizsardzība. R.: LPSR Zinātņu akadēmijas izdevniecība, 1960). Minētie avoti ir samērā seni, A. Veisbergs Tildes vārdnīcas atjauninājumā 2020. gadā un arī šķirklis Jaunajā eponīmu vārdnīcā (Rīga: Latviešu valodas aģentūra, 2012) piedāvā kartupeļu lapgrauzi dēvēt par Kolorādo vaboli. Saskaņā ar pieejamo informāciju, šī kukaiņa dzimtene ir Ziemeļamerika – kad kartupeļus sāka audzēt masveidā, šis kaitēklis strauji izplatījās tieši Kolorādo štatā un tā arī ieguva savu nosaukumu.

Tātad teiksim: Šogad kartupeļu lauku pārņēmušas Kolorādo vaboles.
Latviešu valodas padoms, "Kolorādo vabole" pret "Kolorado vabole"

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.