Scroll Top

MILITĀRĀS TEHNOLOĢIJAS

Šodienas apstākļos aizvien vairāk tiek domāts un strādāts pie inovācijām militārās un civilās aizsardzības jomā. Lai konkurētu ar potenciālajiem pretiniekiem, valstīm ir jāizmanto un jāattīsta progresīvas nākotnes tehnoloģijas un kompetences. Lai sasniegtu šo mērķi, neizbēgama izvēle ir kopējs darbs militāro, civilo un tehnisko inovāciju jomā.

MILITĀRO TEHNOLOĢIJU ATTĪSTĪBAS REZULTĀTĀ RADUŠIES RISINĀJUMI, KAS IENĀKUŠI MŪSU IKDIENĀ

Iespējams, mēs pat nenojaušam, ka daudzu izgudrojumu, ko izmantojam ikdienā, pirmsākumi meklējami militārajā jomā. Turpmāk sniegti daži šādi piemēri.

INTERNETS

Populārākais izgudrojums, kas no poligona nonāca civilajā tirgū, ir internets. Beidzoties Otrajam pasaules karam, ASV valdība baidījās, ka tuvojas vēl viens globāls konflikts. Tad amerikāņi secināja, ka panākumu atslēga iespējamā nākamajā sadursmē ir ne tikai spēks un ieroči, bet arī efektīva informācijas plūsma. Tā radās ideja par sakaru tīkla izveidi. Šādu uzdevumu 1958. gadā ASV prezidents Dvaits Deivids Eizenhauers (Dwight David Eisenhower) uzdeva veikt īpaši šim nolūkam izveidotai pētniecības organizācijai ar nosaukumu DARPA jeb Defence Advanced Research Project Agency, ko latviski varētu dēvēt par Aizsardzības attīstīto  projektu aģentūru. Pēc 11 gadiem tika uzbūvēti pirmie sakaru mezgli, un radās ARPANET tīkls – mūsdienu interneta priekštecis. Tieši šajā tīklā 1971. gadā, pateicoties Rejam Tomlinsonam (Ray Tomlinson) tika nosūtīts vēsturē pirmais e-pasts. Viņa darba rezultāts ASV Aizsardzības departamentā bija programmatūra, kas tika izmantota saziņai valdības ARPANET tīklā. Tomlinsons arī ieviesa @ simbolu e-pastu adrešu sistēmās.

GPS

Arī GPS, ko mēs izmantojam gandrīz katru dienu, saknes meklējamas militārajā nozarē. Tas tika izstrādāts ASV Jūras kara flotes vajadzībām. 1973. gada decembrī sākās pirmais GPS sistēmas izveides posms – NAVSTAR. Šajā projektā piedalījās visas ASV armijas nozares (sauszemes spēki, jūras spēki, gaisa spēki), kā arī privātie uzņēmumi un pētniecības centri.

DRONI

Viena no jaunākajām ierīcēm, kas ir atradusi savu vietu civilajā tirgū, ir bezpilota lidaparāti jeb droni. Jau no pašiem pirmsākumiem šīs ierīces tika ražotas militārām vajadzībām, bet šobrīd tās var iegādāties ikviens. Slavenākais militārais drons ir Predator, kas atzīts par vienu no 10 lidaparātiem, kas mainīja pasauli. Bezpilota lidaparāti ir uz visiem laikiem mainījuši veidu, kā darbojas militārie spēki un aviācija. To vēsture meklējama pagājušā gadsimta 70. un 80. gados, kad pēc Izraēlas un ASV iniciatīvas tika radīti planieri, ko dēvē par bezpilota lidaparātiem (angliski – unmanned aerial vehicles jeb UAV), uz kuru dizaina bāzes vēlāk tika konstruēti arī mūsdienu droni.

MIKROVIĻŅU KRĀSNS

Mikroviļņu krāsns tapšanas vēsture ir ļoti īpatnēja. 1946. gadā Raytheon inženieris Pērsijs Spensers (Percy Spencer), kurš testēja militāro radaru magnetrona detaļas, saprata, ka tās ir izraisījušas viņa kabatā esošās konfektes izkušanu. Šis fenomens viņu tik ļoti ieintriģēja, ka viņš nolēma to izpētīt un izmantot. Viņš izmēģināja, novietojot olas un popkorna graudus zem magnetrona caurules, un saprata, ka tas var efektīvi uzkarsēt olas un uzsildīt popkornu. Gadu vēlāk tirgū parādījās pirmā komerciālā mikroviļņu krāsns, kurā izmantoja šo tehnoloģiju.

UZŅĒMUMI, KAS APVIENO KOMERCIĀLO UN AIZSARDZĪBAS RAŽOŠANU

Daudzi komercuzņēmumi saskata un izmanto iespēju kāpināt savu attīstību, iesaistoties militāro ierīču ražošanā. Uzņēmums, kura ražošanas un klientu vide ir diversificēta, var, piemēram, pārdzīvot iespējamu krīzi vai lejupslīdi kādā no nozarēm (piemērs – Covid-19 pandēmija). Armija kā valsts finansēta struktūra ir liels un stabils klients, sadarbība ar to var nozīmēt uzņēmumam dažkārt lēnu, bet pastāvīgu izaugsmi un ienākumus. Turpmāk ir minēti daži uzņēmumu piemēri , kas veiksmīgi apvieno komerciālo un militāro ražošanu.

Raytheon

Amerikāņu uzņēmums un viens no lielākajiem ieroču ražošanas uzņēmumiem pasaulē. Raytheon ražo plašu produktu klāstu, sākot no radaru un raķešu sistēmām līdz pat lidmašīnu dzinējiem un apkures, ventilācijas un kondicionēšanas sistēmām. Uzņēmums ražo modernāko pretraķešu sistēmu MIM-104 Patriot, kas spēj uzbrukt mērķiem vairāk nekā 100 kilometru rādiusā. Pēc apvienošanās ar United Technologies 2020. gadā Raytheon ir plašs aviācijas un kosmosa uzņēmumu portfelis, tostarp dzinēju uzņēmumi Pratt & Whitney un Collins Aerospace. Raytheon arī nav pārāk atkarīgs ne no Pentagona, ne no komerciālajām lidsabiedrībām.

Boeing

Boeing ir amerikāņu uzņēmums, kas galvenokārt pazīstams ar komerciālo un militāro lidmašīnu, kā arī kosmosa tehnoloģiju un aizsardzības sistēmu ražošanu. Aizsardzības nozare veido mazāk nekā vienu trešdaļu no Boeing kopējā apgrozījuma. Lielākā daļa Boeing aizsardzības nozares portfeļa ir balstīta uz aviāciju ‒ F/A-18 Super Hornet, F-15 iznīcinātāji, Apache helikopteri un vairāki novērošanas un atbalsta lidaparāti.

General Dynamics

Uzņēmums ir nozīmīgs tanku un smago sauszemes transportlīdzekļu piegādātājs ASV valdībai, un tam pieder vairākas kuģu būvētavas, kas ražo ar kodolieročiem aprīkojamus jūras kara flotes kuģus un zemūdenes. Uzņēmums ir slaveno Abrams tanku ražotājs. General Dynamics pieder arī Gulfstream, kas ir viens no pasaulē lielākajiem biznesa lidmašīnu ražotājiem.

Militārās tehnoloģijas
Militāro tehnoloģiju tulkošana
Droni

MILITĀRĀ NOZARE LATVIJĀ

Ne tikai starptautiski uzņēmumi ir spējuši pielāgoties mūsdienu saspringtajai situācijai – arī Latvijā ir daudz dažādu uzņēmumu, kas ir spējīgi piedāvāt savus pakalpojumus un produktus militārajai nozarei.

SIA “Pelegrin”

Iespējams daži būs dzirdējuši par Latvijā ražotām un komplektētām ultravieglajām lidmašīnām, ko jau kopš 2022. gada izmanto arī mūsu bruņotie spēki – Tarragon.

Tarragon lidmašīnas kopš 2018. gada top Rīgā, Mangaļsalā. Šīs ultravieglās lidmašīnas faktiski ir roku darbs, netiek izmantoti konveijeri vai jebkādas robotizētas iekārtas. Lidmašīnu detaļas lielākoties tiek ražotas Rīgā, – Rīga netiek ražots motors, elektronika un Tarragon izgatavotie korpusi.

Tarragon ir divvietīga lidmašīna, kas var sasniegt ātrumu līdz 370 kilometriem stundā un pacelties līdz pat līdz 3,5 kilometru augstumam. Ekonomisko uzturēšanas izmaksu un izmēra dēļ SIA “Pelegrin” ražotās lidmašīnas ir iecienījuši turīgi cilvēki Eiropā, Āzijā un ASV gan privātiem, gan izklaides lidojumiem.

“VR-1 FOX”

2020. gadā divu pazīstamu vietējo sacīkšu komandu – SIA “Baltic Motorsport Promotion” un SIA “Vāģi” – dibinātāji apvienoja spēkus, lai radītu labāko speciālo spēku armijas transportlīdzekli tirgū – “VR FOX”.

2021. gadā uzņēmums ieguva Latvijas Aizsardzības ministrijas finansējumu militārā cilvēku pārvadāšanas transportlīdzekļa sākotnējai projektēšanai. 2022. gadā uzņēmums noslēdza pētniecības un izstrādes līgumu ar Latvijas armiju par pirmo divu prototipu transportlīdzekļu izgatavošanu. Pirmais transportlīdzeklis tika prezentēts Ādažu militārajā poligonā 2022. gada 5. septembrī. Tas piedalījās arī Nacionālo bruņoto spēku Neatkarības dienas militārajā parādē 2022. gada 18. novembrī.

Militārie skrejriteņi “Mosphera”

2020. gada izskaņā tika uzsākta paaugstinātas caurbraucamības skrejriteņa “Mosphera” projektēšana un prototipēšana, bet jau 2022. gada janvārī tika uzsākta “Mosphera” sērijveida ražošana. Tā kā galvenā prioritāte ir izturība, šie skrejriteņi ir būvēti kā tanks, un ir pieejami un lietojami mežu, lauksaimniecības, medību, loģistikas, ostu, lidostu un pat vīnkopības nozarē. Tiek ziņots, ka šie unikālie elektriskie skrejriteņi nonākuši jau pie klientiem ASV, Čehijā, Francijā, Izraēlā, Polijā, Somijā, Slovākijā un Šveicē, kā arī šo skrejriteņu patiesās iespējas jau tiek pārbaudītas Ukrainā. 2023. gada sākumā, pateicoties “Ziedot.lv” kampaņai “Labas ziņas”, četri šie elektriskie skrejriteņi tika noziedoti Ukrainas armijai.

Militārie skrejriteņi “Mosphera” tiek ražoti Liepājā, uzņēmumā “Global Wolf Motors”. Uzņēmums norāda, ka šiem skrejriteņiem ir pārbaudīta augsta bezceļu caurbraucamība un maksimālais ātrums ir 100 kilometri stundā. Turklāt ar vienu uzlādi spēj nobraukt līdz pat 300 kilometriem. Šo skrejriteņu piedāvātās iespējas ir ļoti noderīgas armijas izlūkiem un specvienībām, kuru uzdevumu pamatā ir mobilitāte un izveicība.

“Patria” 6×6 bruņumašīnas

Parakstot līgumu ar Somijas valdību un uzņēmumu “Patria” 2021. gadā, Latvija pasūtīja vairāk nekā 200 “Patria” 6×6 bruņumašīnas, kuru piegāde ir paredzēta līdz 2029. gadam. Šis sadarbības līgums stiprina gan Latvijas Nacionālo bruņoto spēku kaujas spējas, gan Latvijas militāro nozari un ekonomiku kopumā.

Uzņēmums “Patria” pieder Somijas valstij (50,1%) un Norvēģijas uzņēmumam “Kongsberg Defense & Aerospace” AS (49,9%). Uzņēmums “Patria” ir dibināts 1997. gadā, apvienojot vairākus Somijas militāro un aviācijas sistēmu ražotājus.

Veicinot Latvijas militārās nozares attīstību, kā arī iespēju modernizēt, komplektēt un labot “Patria” 6×6 bruņumašīnas 2024. gada 24. maijā Valmierā tika atklāta “Patria” grupas uzņēmuma “Defence Partnership Latvia” militārās tehnikas ražotne, kurā ražos “Patria” 6×6 bruņumašīnas.

Latvijas bezpilota lidaparātu ražotājs SIA “Edge Autonomy Riga”

SIA “Edge Autonomy Riga” (iepriekš – “UAV Factory”) tika dibināts 2009. gadā, tā biroji atrodas gan Latvijā, gan ASV. Uzņēmums ir viens no vadošajiem bezpilota lidaparātu sistēmu piegādātājiem pasaulē. Tā ražotie lidaparāti un videokameras tiek pārdotas vairāk nekā 50 pasaules valstīs militārām, civilām un akadēmiskām vajadzībām.

Šis uzņēmums jau ir piegādājis vairākas bezpilota lidaparātu sistēmas Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. 2023. gadā ar ASV militāro atbalsta paketi šī uzņēmuma lidaparāta modeļi tika noziedoti Ukrainas armijai.

MILITĀRO TEHNOLOĢIJU PIELĀGOŠANAS PRIEKŠROCĪBAS CIVILAJĀ SEKTORĀ

Kā lasāms iepriekš, militāro tehnoloģiju pielāgošana civilajā sektorā sniedz sabiedrībai daudz priekšrocību. Armijai izstrādātos progresīvos risinājumus var izmantot ikdienā, paaugstinot iedzīvotāju drošības un komforta līmeni. To ieviešana civilajā sektorā ļauj arī izveidot izturīgāku infrastruktūru, efektīvākas glābšanas sistēmas un modernus sakaru risinājumus. Turklāt zināšanu un pieredzes pārnese no armijas uz rūpniecību stimulē un virza globālo ekonomikas un tehnoloģiju attīstību. Tas veicina jaunu darbavietu radīšanu un stiprina attiecīgās valsts pozīcijas starptautiskajā tirgū.

TULKU UN TULKOTĀJU LOMA CIVILO MILITĀRO TEHNOLOĢIJU JOMĀ

Attīstoties progresīvām militārām tehnoloģijām starptautiskā mērogā, tulku un tulkotāju loma kļūst arvien nozīmīgāka. Tulki un tulkotāji nodrošina efektīvu saziņu starp militārajiem speciālistiem un civilajiem partneriem, nodrošinot netraucētu zināšanu un pieredzes apmaiņu kopīgu projektu īstenošanā. Precīza instrukciju, specifikāciju un tehniskās dokumentācijas tulkošana ir būtiska, lai civilās organizācijas varētu pilnībā izmantot šo progresīvo risinājumu potenciālu. Turklāt tulki un tulkotāji atvieglo starptautisko sadarbību aizsardzības tehnoloģiju jomā, nodrošinot efektīvu saziņu starp partneriem no dažādām valstīm. Viņu loma ir izšķiroša, lai veidotu uzticēšanos un savstarpēju sapratni, kas ir ļoti svarīga inovatīvu risinājumu efektīvai izstrādei un ieviešanai.

Mēs, Skrivanek, vairāk nekā 30 gadus nodrošinām militāros tulkojumus. Mums ir plaša pieredze NATO, ES un šajā nozarē strādājošo uzņēmumu konfidenciālu dokumentu tulkošanā. Izmantojam un ieviešam arī jaunas tehnoloģijas, lai apmierinātu pastāvīgi mainīgās klientu vēlmes.

Aizpildiet kontaktformu mūsu tīmekļa vietnē, lai saņemtu bezmaksas piedāvājumu savam projektam, vai piesakieties tiešsaistes konsultācijai, lai uzzinātu, kā varam palīdzēt tieši jums.

 

*Attēli radīti ar mākslīgo intelektu (MI)