Scroll Top

VIRTUVĒ IENĀK TRANSFORMERI UN NANOTEHNOLOĢIJAS

Teju vai zinātniskās fantastikas piedāvājumu mums sagādājis kāds virtuves mēbeļu ražošanas uzņēmums. Vai tiešām rūpēm nu ir gals un par vakariņām parūpēsies kāds rosīgs autobots?

Šķiet, pirmais vārds, kas virsrakstā raisa dzīvas asociācijas, ir „transformeri”. Prātā nāk amerikāņu spraiga sižeta filma, kuras oriģinālais nosaukums angļu valodā ir „Transformers” un kuras nosaukums latviešu valodā „Transformeri” ir tiešs pārcēlums no angļu valodas. Angļu valodas vārds „transformer” pamatnozīmē ir transformators – ierīce, ko izmanto sprieguma un strāvas pārveidošanai. Protams, filmā transformeri nepārveido strāvu, bet transformējas jeb pārveidojas paši: pārtop citā veidolā. Konkrētāk – transporta līdzekļos.

Futūristiskajā virtuves dizainā tomēr nav paredzēts neviens, kas, ja nepieciešams, varētu pārveidoties par transporta līdzekli vai kādu citu mehānisku ierīci: izrādās, angļu valodā vārdu „transformers” attiecina arī uz sakļaujamām gultām, izvelkamām virsmām u. tml., proti, saliekamajām mēbelēm. Vārdkopa „saliekamās mēbeles” mums lielākoties saistās ar visiem labi pazīstamajām čīkstošajām „raskladuškām” (žarg. ‘saliekamā gulta’) vai dārza vai atpūtas mēbelēm, kas nav paredzētas pastāvīgai lietošanai. Iespējams, tāpēc šādām mēbelēm mēģinām piešķirt smalkāku skanējumu: daudzfunkcionālās, pārveidojamās mēbeles, transformējamās mēbeles vai vienkārši transformeri.

Varbūt atceraties kāda pasažieru pārvadājumu uzņēmuma nedienas ar nanotehnoloģijām? Līdzīgi kā transporta līdzekļiem, arī virtuves virsmām tiek piedāvāts nanopārklājums – aizsargājošs, netīrumus atgrūdošs caurspīdīgs pārklājums, kas aizpilda mikroskopiskus virsmas nelīdzenumus. Virsmas ir krietni vieglāk notīrāmas un ir aizsargātas pret sīkiem skrāpējumiem, tātad ilgāk izskatās kā jaunas. Izklausās patiešām ērti!

Pieminot nanotehnoloģijas līdzās transformeriem, patiešām šķiet, ka esam nokļuvuši nākotnē. Transformerus gan skaidrības labad nosaukt vismaz par pārveidojamām vai transformējamām mēbelēm.

Vasilijs Ragačevičs
Skrivanek Baltic direktors

Valodas pērle, Virtuvē ienāk transformeri, Skrivanek Baltic

K. Priedes ilustrācija

CITAS VALODAS PĒRLES

Iznesīsi miskasti?

Vai izlejams vienmēr ir izmetams?

Visapkārt krītošās cenas

Matraci, dodies misijā!