ĀRKĀRTAS VAI ĀRKĀRTĒJĀ SITUĀCIJA
Jēkabpilī plūdu radīto postījumu dēļ izveidojusies ārkārtējā situācija. Vai ārkārtas situācija?
Kā liecina latviešu literārās valodas vārdnīcas, pareizi ir abi vārdi. Tādēļ aplūkosim tuvāk to nozīmi.
Ārkārtas — tāds, kas notiek ārpus kārtas, neparastā veidā vai laikā; tāds, kas paredzēts īpašam nolūkam. Piemēram, var būt ārkārtas sapulce, ārkārtas nosēšanās (lidmašīnai).
Ārkārtējs — pilnīgi neparasts, negaidīts, neparedzēts, vēl nebijis, nepiedzīvots. Piemēram, ārkārtējs notikums vai ārkārtējs gadījums.
Latvijas Republikas Likumā par ārkārtējo situāciju rakstīts: “Ārkārtējo situāciju var izsludināt tāda valsts apdraudējuma gadījumā, kas saistīts ar katastrofu, tās draudiem vai kritiskās infrastruktūras apdraudējumu, ja būtiski apdraudēta valsts, sabiedrības, vides, saimnieciskās darbības drošība vai cilvēku veselība un dzīvība”.
Nereti abus vārdus lieto kā sinonīmus, arī terminoloģijā, tomēr, runājot par piemērā minēto situāciju, kad negaidītu plūdu rezultātā ir izveidojusies negaidīta, ikdienai neparasta situācija, Skrivanek iesaka lietot vārdu “ārkārtējs”.
Tātad Jēkabpilī plūdu radīto postījumu dēļ izveidojusies ārkārtēja situācija.
Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.