DARBSPĒJAS VECUMS VAI DARBSPĒJĪGS VECUMS
Pensionāre ir nesaprašanā – vai pensionēšanās vecums ir tas pats, kas darbspējas vecums? Vai – darbspējīgs vecums?
Pensionāres nesapratnei ir zināms pamats, jo tiek nošķirts valsts normatīvajos aktos noteiktais darbspējas vecums, kura laikā veselam cilvēkam pašam jāpelna sev iztikas līdzekļi un katra cilvēka faktiskais darbspējas vecums, kurā viņš var, grib un spēj veikt sabiedrībai vajadzīgu darbu un kas ir atkarīgs no cilvēka veselības, darba piedāvājuma, vēlēšanās strādāt konkrētu darbu un citiem nosacījumiem. Un fakts, ka cilvēkam ir pienācis pensionēšanās vecums, nebūt nenozīmē, ka darbspējas vecums ir beidzies.
‘Darbspēja’, saskaņā ar vārdnīcu šķirkļiem, ir ‘organisma, kā arī tā atsevišķu orgānu un sistēmu spēja izpildīt noteiktu, tiem raksturīgu funkciju, darbu’. Savukārt ‘darbspējas’ ir
‘ir cilvēka spēja ilgu laiku saglabāt pietiekamu darba produktivitāti (ražīgumu)’.
Vārds ‘darbspējīgs’ skaidrots šādi: Tāds (cilvēks), kas spēj strādāt algotu darbu/Tāds, kas spēj darboties, veikt paredzētos uzdevumus. Minēties vārdu skaidrojumi ir fakultatīvi, jo LZA Terminoloģijas komisija ir pieņēmusi terminu ‘darbspējas vecums’ – tas ir periods, kurā cilvēks ir spējīgs veikt lietderīgu darbu. Tā kā šis termins ir nedalāma vārdkopa, to nedala atsevišķās sastāvdaļās, lai nezustu vārdkopas nozīme.
Tātad teiksim: Pensionāre ir nesaprašanā – vai pensionēšanās vecums ir tas pats, kas darbspējas vecums?
Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.