Scroll Top

DARBSPĒJAS VECUMS VAI DARBSPĒJĪGS VECUMS

1

Pensionāre ir nesaprašanā – vai pensionēšanās vecums ir tas pats, kas darbspējas vecums? Vai – darbspējīgs vecums?

Pensionāres nesapratnei ir zināms pamats, jo tiek nošķirts valsts normatīvajos aktos noteiktais darbspējas vecums, kura laikā veselam cilvēkam pašam jāpelna sev iztikas līdzekļi un katra cilvēka faktiskais darbspējas vecums, kurā viņš var, grib un spēj veikt sabiedrībai vajadzīgu darbu un kas ir atkarīgs no cilvēka veselības, darba piedāvājuma, vēlēšanās strādāt konkrētu darbu un citiem nosacījumiem. Un fakts, ka cilvēkam ir pienācis pensionēšanās vecums, nebūt nenozīmē, ka darbspējas vecums ir beidzies.

‘Darbspēja’, saskaņā ar vārdnīcu šķirkļiem, ir ‘organisma, kā arī tā atsevišķu orgānu un sistēmu spēja izpildīt noteiktu, tiem raksturīgu funkciju, darbu’. Savukārt ‘darbspējas’ ir

‘ir cilvēka spēja ilgu laiku saglabāt pietiekamu darba produktivitāti (ražīgumu)’.

Vārds ‘darbspējīgs’ skaidrots šādi: Tāds (cilvēks), kas spēj strādāt algotu darbu/Tāds, kas spēj darboties, veikt paredzētos uzdevumus. Minēties vārdu skaidrojumi ir fakultatīvi, jo LZA Terminoloģijas komisija ir pieņēmusi terminu ‘darbspējas vecums’ – tas ir periods, kurā cilvēks ir spējīgs veikt lietderīgu darbu. Tā kā šis termins ir nedalāma vārdkopa, to nedala atsevišķās sastāvdaļās, lai nezustu vārdkopas nozīme.

Tātad teiksim: Pensionāre ir nesaprašanā – vai pensionēšanās vecums ir tas pats, kas darbspējas vecums?
Skrivanek latviešu valodas padoms "Darbspējas vecums" vai "Darpspējīgs vecums"

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.