Scroll Top

ES SĒDU VAI ES SĒŽU

1

Kā pareizi locīt darbības vārdu “sēdēt”? Es sēdu vai es sēžu? Mēs sēdam vai mēs sēžam?

Ikdienas valodā biežāk dzirdēsim formas ar līdzskaņu mijas piemērošanu – “sēžu”, “sēžam”, “sēžat” u. c. Tās šķiet dabiskākas, jo ir stilistiski neitrālas un vairāk nostiprinājušās sarunvalodā.

Savukārt formas bez mijas – “sēdu”, “sēdam” – arī nav kļūdainas, taču tās var skanēt gramatiski vai literāri pacilātāk. Tās biežāk sastopamas vecākos tekstos, kā arī dzejā vai stilizētā valodā, daži pat teiktu, ka šī forma izklausās kā vecvārdi.

Tāpēc patiesībā abas formas ir pareizas, tikai locījumu ar līdzskaņu miju valodā lieto biežāk, tāpēc arī “sēžu” un “sēžam” var izklausīties pareizāk. Taču nebūs nepareizi, ja kādu reizi teiksim arī “sēdu” un “sēdam”.
Latviešu valodas padoms: Es sēdu vai es sēžu

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Vārds un uzvārds
Skrivanek latviešu valodas padomu grāmata 2024

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.