GRIEĶU VALODAS NOZĪMĪGUMS ZINĀTNES UN ATKLĀJUMU PASAULĒ
Grieķu valoda ir ne tikai skaista valoda, tai ir arī tūkstošiem gadu sena vēsture un liela ietekme uz daudzu pasaules valodu attīstību un vārdu krājumu. Grieķu valoda uzskatāma par senāko Eiropas civilizācijas valodu. Tā bija antīkās pasaules svarīgākā valoda, kurā runāja tirdzniecības, izglītības, politikas, mākslas un zinātnes vajadzībām. Grieķu interese par fiziskās pasaules zinātnisko specifikāciju ir vērojama jau sestajā gadsimtā pirms mūsu ēras, un viņi bieži tiek dēvēti par zinātnes, medicīnas, zooloģijas un daudzu citu jomu izgudrotājiem. Grieķu filozofi sāka skatīties uz pasauli dažādos veidos. Viņi nāca klajā ar teorijām par to, kā pasaule darbojas, un domāja, ka dabiskā pasaule pakļaujas noteiktiem likumiem, kurus var novērot un mācīties, pētot.
GRIEĶU VALODA UN MATEMĀTIKA
Grieķus aizrāva skaitļi un to pielietojums reālajā pasaulē. Atšķirībā no vairuma agrāko civilizāciju viņi pētīja matemātiku kā zinātni un izstrādāja sarežģītas matemātiskas teorijas un pierādījumus. Viens no līdz pat mūsdienām zināmais grieķu zinātnieks vārdā Pitagors pētīja ģeometriju. Viņš atklāja Pitagora teorēmu, ko joprojām izmanto matemātikas un ģeometrijas zinātnē. Par ģeometrijas tēvu tiek dēvēts sengrieķu matemātiķis Eiklīds. Nozīmīgākais Eiklīda darbs ir Elementi (13 grāmatas), kur aplūkota planimetrija, stereometrija un skaitļu teorija. Tas ir pirmais mēģinājums konstruēt ģeometrijas loģisko uzbūvi, izmantojot aksiomātiku. Šis darbs ietekmēja matemātikas attīstību līdz pat mūsdienām. Eiklīdam ir arī darbi astronomijā, optikā un mūzikā. Elementos aprakstītā ģeometrijas sistēma ilgu laiku bija pazīstama vienkārši kā ģeometrija un tika uzskatīta par vienīgo iespējamo ģeometriju. Mūsdienās to dēvē par Eiklīda ģeometriju, lai atšķirtu no citām ģeometrijām, kas tika atklātas 19. gadsimtā. Šīs grāmatas kļuva par standarta mācību grāmatu par šo tēmu 2000 gadus. Eiklīda Elementi dažkārt tiek saukta par veiksmīgāko mācību grāmatu vēsturē.
GRIEĶU VALODA UN ASTRONOMIJA
Grieķi izmantoja savas prasmes matemātikā, lai palīdzētu aprakstīt zvaigznes un planētas. Viņi izvirzīja teoriju, ka Zeme var riņķot ap Sauli, un nāca klajā ar diezgan precīzu Zemes apkārtmēra aprēķinu. Viņi pat izstrādāja ierīci planētu kustību aprēķināšanai, ko dažreiz uzskata par pirmo datoru.
GRIEĶU VALODA UN MEDICĪNA
Grieķi bija viena no pirmajām civilizācijām, kas pētīja medicīnu kā zinātnisku veidu, kā izārstēt slimības. Grieķu ārsti, kas pētīja sasirgušos cilvēkus, novēroja viņu simptomus un pēc tam nāca klajā ar dažiem praktiskiem ārstēšanas veidiem. Slavenākais grieķu ārsts bija Hipokrāts. Hipokrāts mācīja, ka slimībām ir dabiski cēloņi un dažreiz tās var izārstēt ar dabīgiem līdzekļiem. Visi pasaules medicīnas studenti joprojām dod Hipokrāta zvērestu ievērot medicīnas ētiku.
GRIEĶU VALODA UN MEDICĪNA
Grieķiem patika pētīt apkārtējo pasauli, tostarp dzīvos organismus. Aristotelis ļoti detalizēti pētīja dzīvniekus un savus novērojumus pierakstīja grāmatā Dzīvnieku vēsture. Viņš gadiem ilgi ietekmēja zoologus, klasificējot dzīvniekus atbilstoši to dažādajām īpašībām. Vēlāk grieķu zinātnieki turpināja Aristoteļa darbu, pētot un klasificējot augus.
SLAVENĀKIE GRIEĶU IZGUDROJUMI
Lai gan grieķiem patika vērot un pētīt pasauli, viņi arī izmantoja savas mācības, lai radītu dažus praktiskus izgudrojumus:
- ūdensdzirnavas – dzirnavas graudu malšanai, ko darbina ūdens. Grieķi izgudroja ūdensratu, ko izmantoja dzirnavu darbināšanai, un zobratus, kas darbināja pašas dzirnavas;
- modinātājs — grieķu filozofs Platons, iespējams, izgudroja vēsturē pirmo modinātāju. Viņš izmantoja ūdens pulksteni, lai noteiktā laikā iedarbinātu skaņas radīšanas mehānismu;
- centrālā apkure — grieķi izgudroja centrālapkures veidu, kas vadīja karsto gaisu no ugunskuriem uz tukšām telpām zem tempļu grīdām;
- celtnis — grieķi izgudroja celtni, lai palīdzētu pacelt smagus priekšmetus, piemēram, blokus ēku celtniecībai;
- arhimēda skrūve — grieķu filozofa Arhimēda izgudrotā Arhimēda skrūve ir viena no senākajām hidrauliskajām mašīnām.
INTERESANTI FAKTI PAR SENĀS GRIEĶIJAS ZINĀTNI UN TEHNOLOĢIJU
- Vārds matemātika ir cēlies no grieķu vārda mathēmatikē, kas nozīmē “mācība, zinība”.
- Hipātija bija grieķu matemātikas skolas vadītāja Aleksandrijā. Viņa bija viena no pasaulē pirmajām slavenajām sievietēm matemātiķēm un filozofēm.
- Hipokrātu sauc par “Rietumu medicīnas tēvu”.
- Vārds “bioloģija” cēlies no grieķu vārdiem “bios” (nozīmē “dzīve”) un “logia” (nozīmē “pētījums”).
- Grieķi sniedza lielu ieguldījumu karšu veidošanas jeb “kartogrāfijas” izpētē.
Ja ir kāda valoda pasaulē, kuru zinātnieki kaut nedaudz pārzina, tā ir grieķu valoda. Ņemot vērā grieķu alfabēta atšķirīgo pierakstu, vēsturi, unikalitāti un to, ka lielākā daļa zinātņu ir radušās tieši Senajā Grieķijā, grieķu burti tiek izmantoti matemātikā, zinātnē, inženierzinātnēs un citās jomās, kur tie apzīmē noteiktus lielumus. Šajos kontekstos lielie burti un mazie burti apzīmē atšķirīgas un nesaistītas vienības. Tie grieķu burti, kuriem ir tāda pati forma kā latīņu burtiem tiek lietoti reti: lielie burti A, B, E, Z, H, I, K, M, N, O, P, T, Y, X. Mazie burti i, ο un υ arī tiek lietoti reti, jo tie ļoti atgādina latīņu valodas burtus i, o un u.
GRIEĶU VALODAS TULKS UN TULKOTĀJS
Skrivanek tulku un tulkotāju komanda strādā gan ar tipveida dokumentu rakstiskajiem tulkojumiem, gan notariāli apliecinātiem tulkojumiem. Tulkošanas birojs Skrivanek nodrošina arī tekstu grieķu valodā korektūru un stilistisko uzlabošanu, ja nepieciešams tiek veikta redaktūra un terminoloģijas pārbaude. Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus uz un no grieķu valodas.
GRIEĶU VALODAS KURSI
Piedāvājam grieķu valodas mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī individuālos grieķu valodas kursus privātpersonām. Nodarbību laiks un intensitāte pēc Jūsu izvēles! Nodarbības nodrošinām klātienē vai tiešsaistē. Īpašais piedāvājums – apmeklējiet individuālos grieķu valodas kursus divatā, maksājot tikai par viena studenta mācībām!