Scroll Top

KOORDINĀTA VAI KOORDINĀTE

1

Bija tik brīnišķīgs absolventu salidojums! Vai atstāsi man savas koordinātes? – viens otram jautā Matemātikas un fizikas fakultātes absolventi. Vai pareizi tomēr būs teikt – koordinātas?
Pirms neilga brīža viņi aizrautīgi diskutēja par punkta koordinātām? Vai – koordinātēm?

Ja matemātiķi savā starpā salidojumā apspriež asis, funkcijas un punktus, tad pareizi viņi darīs, ja lietos vārdu ‘koordināta’ – kā terminu. Un, kad lūgs atstāt savu tālruņa numuru, adresi, lai varētu sazināties – pareizi būs ‘koordinātes’.

Latviešu literārās valodas vārdnīca piedāvā abas formas – koordināta un koordināte. Šo vārdu pamatnozīme ir vienāda, un vārdnīca nenorāda, ka ‘koordināte’ būtu nevēlams variants, jo valodas praksē tiek lietotas abas vārda formas. Taču šis vārds sarunvalodā biežāk tiek lietots daudzskaitlī, un būtu jāatceras, ka vārda ‘koordināte’ daudzskaitļa formai ‘koordinātes’ sarunvalodā ir papildu nozīmes nianse, proti – dati, ziņas (adrese, tālruņa numurs, e-pasta adrese utt.), pēc kurām var atrast kādu (personu, iestādi, vietu utt.). Tādēļ, ja lietosim aplūkojamo vārdu daudzskaitlī, tad nebūs nepareizi, ja teiksim – koordinātes datu vai ziņu nozīmē.

Tātad: Vai atstāsi man savas koordinātes? Bet – punkta koordinātas (ja runa ir par matemātiskajām kategorijām).
Skrivanek latviešu valodas padoms "Koordināta" vai "Koordināte"

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.