PONIJU SALONS
Frizētavas pakalpojumu klāstā atrodam dienas vai vakara frizūras veidošanu, garu un īsu matu griešanu un… ponija apgriešanu. Vai tiešām pilsētā tik bieži tiek piepildīts daudzu mazu prinču un princešu sapnis par poniju, un nu tie uz salonu nāks kopā ar mums?
Kaķu un suņu saimnieki, sevišķi pirms izstādēm, uz speciālajiem saloniem savus lutekļus veduši ne vienu reizi vien: izķemmēt kaķīti, apgriezt nadziņus sunītim un veikt citas skaistulim vajadzīgas procedūras. Bet vai ir saloni, kuros pēc pieraksta pieņem arī ponijus? Tā laikam nebūs vis. Protams, zirgi un poniji arī tiek glīti sakopti, taču viņiem noteikti nav jāstāv rindā kopā ar dāmām, kuras vēlas ielikt ilgviļņus vai saposties ballei.
Vārdam „ponijs” ir divas nozīmes: pirmajā nozīmē tas ir zirgs, kas pieder pie senas dzīvnieku populācijas, kuras īpatņiem augums skaustā nav lielāks par 120 cm. Otrajā nozīmē ponijs apzīmē taisnu matu griezumu uz pieres. Žargonā to mēdzam saukt par čolku – vārds aizgūts no krievu valodas vārda „чёлка”: pamatnozīmē – ‘pieres krēpes (zirgam)’, un no tās radusies arī otrā – ‘mati uz pieres’. Šis griezums latviešu valodā tiek saukts par poniju, savukārt sakārtojumu, kurā gari mati nesavīti tiek cieši sasieti pakausī, saucam par zirgasti. Angļu valodā savukārt zirgaste ir „ponytail” – tulkojumā latviešu valodā: ‘ponijaste’.
Ļoti lielu daļu pasaules mēs dēvējam vārdos, kas doti uz līdzības pamata, un bieži šīs līdzības esam saskatījuši dabā. Mums labi pazīstami jogas pozu nosaukumi: kaķis, koks, lotoss u. c. Tā arī skaistumkopšanas pasaulē līdzās neoficiālajiem un zobgalīgajiem (vārnas ligzda, zaru čupa) sastopami arī pavisam neitrāli dabas iedvesmoti apzīmējumi.
Vasilijs Ragačevičs
Skrivanek Baltic direktors
K. Priedes ilustrācija