Scroll Top

KLAVIATŪRA VAI TASTATŪRA

1

Jāpērk jauna tastatūra datoram, šī vairs lāga nedarbojas. Vai — jāpērk jauna klaviatūra?

Ar datoru saistītā terminoloģija nereti izraisa pārpratumus, šaubas vai pat smaidu. Piemēram, ierosinājums tastatūru dēvēt par spiedpogu plakandēli.

Kuru no minētajiem vārdiem lietosim, ir atkarīgs no tā, par kādu priekšmetu (vai darbības jomu) ir runa. Ja runājam par datoru vai rakstāmmašīnu, vai cita veida mehānismu — tad lietosim vārdu “tastatūra”, lai gan vārdnīcās (letonika.lv; tezaurs.lv; termini.gov.lv) šim vārdam kā sinonīms ir dots arī vārds “klaviatūra”, tātad nebūs gluži nepareizi, ja lietosim arī pēdējo. Tomēr jāpiebilst, ka Eiropas Savienības terminoloģijas vietnē iate.europa.eu vārdam ‘keyboard’ ir tikai viens tulkojums — tastatūra. Savukārt, ja runa ir par mūzikas instrumentiem, piemēram, klavierēm, akordeonu u. c. — tad pareizais variants būs tikai un vienīgi klaviatūra.

Tātad teiksim: jāpērk jauna tastatūra datoram, šī vairs lāga nedarbojas.

Bet: šī klaviatūra ir daudz cietusi, būs jāsauc klavieru meistars.

Latviešu valodas padoms, "klaviatūra" pret "tastatūra"

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.