Scroll Top

“LABDIEN, AGIJ” VAI “LABDIEN, AGIJA” VAI “LABDIEN, AGIJ!”

1

Kā pareizi rakstīt uzrunu e-pastos?

Kā pareizi rakstīt uzrunu e-pastos? Uzrunu latviešu valodā raksta vokatīvā un no pārējās teikuma daļas atdala ar komatiem un izsaukuma zīmi. Lai arī reizēm intuitīvi var šķist, ka vokatīva forma ir pārāk familiāra un neierasta lietišķā saziņā, sevišķi, ja atšķiras no nominatīva, tas ir pareizākais uzrunas lietojums. Izsaukuma zīmes lietošana nav kliegšana. Šie paši likumi attiecas arī uz lietišķo rakstu valodu e-pastos.

Tātad īsumā, uzrunu latviešu valodā var lietot gan vokatīvā, gan nominatīvā, gan pat akuzatīvā atkarībā no lietvārda deklinācijas un tā, vai lietojam to neitrālā (oficiālā) kontekstā, vai arī sarunvalodā.

Kā zināms vokatīvs ir uzrunas locījums, proti, lietvārda forma, ar kuru uzrunā dzīvas būtnes vai priekšmetus. Morfoloģiski tā ir vai nu lietvārda bezgalotnes forma, piemēram, “Agij”, “Pēter”, “Mik” vai vokatīvā formā lietots nominatīvs –“Liene”, “Ilze”, “Agija” vai arī vārds akuzatīva formā – “Jāni”, “Valdi”.

Iesakām paturēt prātā, ka oficiālā uzrunā vīriešu dzimtes personvārdiem lietosim vokatīvu, savukārt sieviešu – nominatīvu. Vīriešu dzimtes personvārdiem oficiālā uzrunā nominatīvu nelieto.

Tāpēc rakstīsim: “Labdien, Jāni!”, nevis “Labdien, Jānis!”, “Paldies, Edgar!” un “Labdien, Edžu!”.
Savukārt, uzrunājot sievietes, rakstīsim: “Labdien, Agija!” un “Paldies, Kate!”
Skrivanek Latvešu valodas padoms: ‘Labdien, Agij’ vai ‘Labdien, Agija’ vai ‘Labdien, Agij!’

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.