Scroll Top

ŠERBETS VAI ŠERBERTS

1

Vai karstā vasaras dienā malkosim šerbetu vai šerbertu? Vai saldajā ēdienā izvēlēsimies šerbetu vai šerbertu? Kā pareizi?

Vārds “šerbets” latviešu valodā ienācis no Austrumiem — no turku ‘serbet’, no arābu ‘šarba’ — dzēriens (‘šariba’ — dzert). Kā redzams, cilmes vārdos to otrajā daļā burtu “r” nemanām. Tādēļ pareizi būs: šerbets.

Par šerbeta nozīmēm. Pirmā nozīme ‒ tas ir dzēriens, ko gatavo no augļu saldējuma un dažiem alkoholiskajiem dzērieniem (vīna, šampanieša vai liķiera). Tomēr Austrumos to gatavo no mežrozītes, kizila un lakricas ogām, arī citrona sulas un dažādām garšvielām un pasniedz ar ledu. Arī otra šī vārda nozīme nāk no Austrumiem. Šerbets ir konditorejas izstrādājums — bieza masa no cukura, augļiem, drupinātiem riekstiem, arī kafijas un šokolādes.

Tātad:

Karstā vasaras dienā malkosim šerbetu.

Saldajā ēdienā izvēlēsimies šerbetu.

Latviešu valodas padoms, "šerbets" pret "šerberts"

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.