Scroll Top

SKVALĀNS VAI SKVALĒNS

1

Krēma sastāvā ir skvalēns. To iegūst no haizivīm. Vai – skvalāns?

Ar šiem vārdiem, visticamāk, biežāk nākas sastapties daiļā dzimuma pārstāvēm, pētot skaistumkopšanas līdzekļu aprakstus. Tomēr arī kungiem nebūs par skādi uzzināt, kā tad ir pareizi.

Skvalāns ir ogļūdeņradis, kas iegūts, hidrogenējot skvalēnu. Atšķirībā no skvalēna skvalāns nav pakļauts autooksidācijai, jo ir pilnīgi piesātināts. Šis fakts, kā arī zemākas izmaksas, kas saistītas ar skvalānu, padara to vēlamu kosmētikas ražošanā, kur to izmanto kā mīkstinošu un mitrinošu līdzekli. Skvalāns kā mīkstinošs līdzeklis tika ieviests pagājušā gadsimta 50. gados. Nepiesātinātā forma skvalēns veidojas cilvēka sebumā un haizivju aknās. Skvalānam ir zema akūta toksicitāte, un tas nav nozīmīgs cilvēka ādas kairinātājs vai sensibilizators.

Tātad tiek lietoti un pareizi ir abi vārdi, tomēr minētajā piemērā un citos gadījumos, kad runa būs par farmaceitiskiem vai kosmētiskiem produktiem, pareizi būs lietot vārdu ‘skvalāns’.

Tātad teiksim: Krēma sastāvā ir skvalāns. Skvalēnu iegūst no haizivīm.
Latviešu valodas padoms: "Skvalāns" pret "Skvalēns"

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.