Scroll Top

ŠĻIRCE VAI ŠPRICE, BET VARBŪT ŠIRCE?

1

Vārds „šļirce” ir sieviešu dzimtes 5. deklinācijas lietvārds, tam ir divas nozīmes. Pirmā, visizplatītākā: instruments, ierīce u. tml. ‒ cilindrs ar virzuli šķidruma strūklas radīšanai vai šķidruma sūkšanai. Otra nozīme šim vārdam ‒ strūkla (kāda šķidruma). Vārds ir atvasināts no darbības vārda ‘šļirkt’ (apvidvārds) ar nozīmi ‘laist tievā strūklā’, ‘spļaut pa zobu starpu’. Pamatā ir skaņu atdarinājums, kas saistās ar ūdens sprauslāšanu, žļurkstēšanu.

Arī vārds „šprice” ir sieviešu dzimtes 5. deklinācijas lietvārds, tas parasti tiek lietots ar nozīmi injekcijas šļirce vai injekcija. Vēl tam ir sastopamas šādas nozīmes: smidzinātājs; uzmundrinājums. Tomēr šo vārdu literārā valodā būtu jāizvairās lietot, tas ir sarunvalodas vārds. Nereti to lieto arī ekspresīvās izteiksmēs kā žargonvārdu, piemēram:
„(Būt) pie šprices” ‒ būt noteicējam; būt vadošā amatā.
„Laist pie šprices” ‒ atļaut darboties.
„Tikt pie šprices” ‒ iegūt iespēju darboties; iegūt vadošu amatu.

Savukārt vārds „širce” ir apvidvārds ar nozīmi priekšauts.

Tātad teiksim: mazi bērni nereti nobīstas, ieraugot šļirci.
Latviešu valodas padoms, "Šļirce" pret "Šprice" pret "Širce"

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.