TEJU VAI GANDRĪZ
Pēdējo gadu laikā teju visi žurnālisti un citi rakstošie radošie vārda ‘gandrīz’ vietā sākuši lietot vārdu ‘teju’. Palūkosim, vai tā tiešām ir atzīstama tendence. Varbūt tomēr rakstīsim: Pēdējo gadu laikā gandrīz visi žurnālisti un citi rakstošie radošie vārda ‘gandrīz’ vietā sākuši lietot vārdu ‘teju’.
Lūkosim, ko mums vēsta mūsu uzticamie draugi – vārdnīcas.
Vārda ‘teju’ nozīmes tiek dotas šādas: 1. visdrīzākajā laikā; tūliņ (norāda, ka (ko) darīs, ka (kas) notiks, eksistēs šajā pašā mirklī, brīdī. Norāda, ka (kas) notiek, norisinās, eksistē laikposmā, kas tieši seko iepriekšējam laikposmam. Norāda, ka (kas) notiek, norisinās, eksistē tieši pēc kādas citas darbības, norises, stāvokļa); 2. tikko; pavisam nesen; nupat (ar nozīmi: 1. Tikko, pavisam nesen. 2. Pašreiz, šajā momentā, šajā brīdī. 3. Tūlīt, ļoti drīz.) un tikai kā trešā nozīme ir dota vārds ‘gandrīz’. Un kā ceturtā, novecojusi nozīme – ļoti tuvu, tepat. Pievērsīsim uzmanību, ka visi šie nozīmju skaidrojumi, izņemot ceturto, novecojušo, ir saistīti ar laika kategoriju.
Vārda ‘gandrīz’ nozīmes skaidrojums: tikpat kā; tā, ka ļoti maz trūkst, lai kaut kas būtu (notiktu).
Tātad varam secināt, ka vārds ‘teju’ lielākajā daļā nozīmju skaidrojumu ir saistīts ar laika kategoriju, piemēram, teju iestāsies pavasaris; teju nobijos no spoka. Mūsu piemērā vārds ‘teju’ ir attiecināms uz vārdu ‘žurnālisti’ un netiek lietots laika kategorijas nozīmē, tādēļ šajā gadījumā teiksim: Pēdējo gadu laikā gandrīz visi žurnālisti un citi rakstošie radošie vārda ‘gandrīz’ vietā sākuši lietot vārdu ‘teju’.
Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.