Scroll Top

TURAS PRET TURĀS

1

Vai, vēlot izturību un veiksmi, teiksim: „Turas!” vai „Turās!”?

Vārds „turēties” ir 3. konjugācijas atgriezeniskais darbības vārds. Kā zināms, daļa 3. konjugācijas atgriezenisko darbības vārdu, kuru izskaņa ir „-īties” („ausīties”) un „-ināties” („rušināties”), gan 3. personas tagadnes formas („ausās”, „rušinās”), gan daudzskaitļa 1. un 2. personas tagadnes formās („ausāmies”, „ausāties”, „rušināmies”, „rušināties”) rakstāms garais patskanis „ā”. Savukārt pārējiem 3. konjugācijas atgriezeniskajiem darbības vārdiem, kuriem minēto izskaņu nav, šajās formās ir patskanis „a”: „kustēties – viņš kustas, mēs kustamies, jūs kustaties”, „turēties – viņš turas, mēs turamies, jūs turaties”.

Darbības vārda „turēties” 3. personas formu bieži lietojam it kā pavēles izteiksmes formas vietā, proti, nevis „Turieties, draugi!”, bet gan „Turas, draugi!” vai vienkārši „Turas!”. Tas ir stilistisks līdzeklis, tāpēc noteiktās saziņas situācijās pieļaujams, taču būtu vēlams arī šādos gadījumos ievērot gramatikas normas.

Tātad teiksim: „Draugi, turas!” vai „Turas, draugi!”.

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.