chatsimple
Scroll Top

VAI NE PRET VAI NĒ

1

„Izlemsim – rakstīt vai ne” vai „Izlemsim – rakstīt vai nē”?

Vārds „ne” tiek lietots, lai aizstātu iepriekš nosaukto darbības vārdu noliegumā formā, piemēram, „Mums jāizlemj – braukt vai ne”; „Jānis zīlē, vai Anna viņu mīl vai ne”.

Šajos piemēros „ne” aizstāj darbības vārda noliegto formu, tātad piemēri ar abām pilnajām darbības vārdu formām būtu šādi: „Mums jāizlemj – braukt vai nebraukt”; „Jānis zīlē, vai Anna viņu mīl vai nemīl”.

Bieži šādos gadījumos vārdu savienojuma „vai ne” vietā sastopams vārdu savienojums „vai nē”.

Domājams, šāds lietojums radies pēc analoģijas ar nereti lietoto pretstatu „jā vai nē”, piemēram: „Jums pašam jāizlemj – jā vai nē”; „Vai balsosiet? Jā vai nē?”.

Vārds „nē” lietots kā pretstats vārdam „jā”, tas neaizstāj iepriekš minēta darbības vārda noliegto formu, kā to dara „ne”.

Tātad teiksim: „Izlemsim – rakstīt vai ne”; „Šodien spīdēs saule, bet rīt ne”.
Skrivanek Baltic valodas padoms "Vai ne" pret "Vai nē

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.