Scroll Top

\

VOLUNTIERIS VAI VOLONTIERIS VAI BRĪVPRĀTĪGAIS

1

Aleksandrs Lipšics Fizioloģijas institūtā strādāja kā voluntieris. Vai – volontieris? Vai – brīvprātīgais?

Vārds ‘volontieris’ latviešu valodā aizgūts no franču valodas vārda ‘volontaire’, kas savukārt no latīņu ‘voluntārius’ – brīvprātīgais. Vārdnīcu skaidrojums šim variantam: 1. Persona, kas volontē, proti, brīvprātīgi, bez atlīdzības darbojas (medicīnas iestādē, teātrī), piemēram, mācību, kvalifikācijas celšanas nolūkā. 2. Persona, kas brīvprātīgi iestājusies karadienestā. Šī nozīme tiek uzskatīta par novecojušu. Arī forma ‘volontiers’ uzskatāma par novecojušu. Savukārt formu ‘voluntieris’/’voluntiere’ piedāvā tikai tezaurs.lv, kā sinonīmu vārdam ‘volontieris’, kā avotu norādot izdevniecības “Nordik” 2004. gada izdoto Preses lasītāja svešvārdu vārdnīcu.

Skrivanek iesaka lietot latviešu literārās valodas vārdu ‘brīvprātīgais’ – gan stiprinot latviešu valodu, gan vienlaikus izvairoties no nepareiza lietojuma. Ja nu tomēr vēlaties izmantot svešvārdu, tad lietot formu ‘volontieris’ un attiecīgi ‘volontēt’ – brīvprātīgi darboties.

Tātad teiksim: Aleksandrs Lipšics Fizioloģijas institūtā strādāja kā brīvprātīgais.
Latviešu valodas padoms: "Voluntieris" pret "Volontieris" pret "Brīvprātīgais"

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.