Scroll Top

ABIŽOT VAI APBIŽOT

1

Klasesbiedrus ar raženāku augumu nevajadzētu apbižot. Vai ‒ abižot?

Abi vārdi sarunvalodā tiek lietoti samērā bieži. Bet vai šim vārdam ir kāds sakars ar bizēm? Un kurš ir pareizais variants?

Lūkosim pēc padoma vārdnīcās. Vārds ‘apbižot’ ir sarunvalodas vārds, tas netiek uzskatīts par literārās latviešu valodas vārdu, vārds ‘abižot’ – ir žargonvārds. Rakstu darbos un sarunās, kurās literārai izteiksmei ir nozīme, nelietosim ne vienu, ne otru vārdu, bet izvēlēsimies vārdus ar tādu pašu nozīmi – darīt pāri, aizvainot, izzobot, izsmiet, aizskart, kaitēt.

Sarunvalodā varam lietot abus vārdus, jo fonētiskā atšķirība turklāt izrunājot var būt nemanāma. Tomēr Skrivanek kā valodas bagātību un tradīciju uzturētājs iesaka lietot literārās valodas vārdus, piemēram: Klasesbiedrus ar raženāku augumu nevajadzētu izsmiet.
Latviešu valodas padoms: "Abižot" pret "Apbižot"

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.