Scroll Top

RISA VAI RISE

1

Pandēmijas laikā dodoties paelpot svaigu gaisu Latvijas dabas takās, nereti jāmēro ceļš, pilns ar risēm. Vai risām? Kā tad ir pareizi?

Vārds „rise” ir sieviešu dzimtes 5. deklinācijas lietvārds, daudzskaitlī – rises.
Vārdam ir vairākas nozīmes. 1. Ceļa segumā, zemē u. tml. iespiesta sliede, ko ir izveidojuši transportlīdzekļa riteņi. 2. Iegriezta svītra (priekšmetā). Trešā, mazāk zināmā nozīme ir jūrniecības slenga vārds, kas nozīmē daļu no peldlīdzekļa tehniskajiem būvzīmējumiem, kas attēlo brangas formu un lielumu attiecīgajā šķērsgriezumā.

Daudzskaitlī šis vārds būs „rises”.

Savukārt „risas” ir novecojis apzīmējums grabažām vai sīkiem darbiem, neērtībām, nepatikšanām. Šis vārds lietojams tikai daudzskaitlī. Vienskaitlī „risa” ir reti lietots apvidvārds, kas apzīmē iebrauktu sliedi, arī gaitu, arī plaisu.

Tātad pareizi būs: Nereti jāmēro ceļš, kas pilns ar risēm.
Latviešu valodas padoms, "Risa" pret "Rise"

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.