Scroll Top

VARIET PRET VARAT

1

Kurš variants ir pareizs?

„Esmu drošs, ka variet to atļauties.”
„Esmu drošs, ka varat to atļauties.”

Trešās konjugācijas darbības vārdam „varēt” ir divas galvenās nozīmes – būt tādam, kas spēj (ko darīt), būt iespējamam, un drīkstēt. Sarunvalodā un nereti arī rakstiskos tekstos manāms, ka tiek jaukts šī vārda otrās personas daudzskaitļa formas lietojums – gadījumos, kad nepieciešams izmantot īstenības izteiksmi, ir izmantota pavēles izteiksmes forma.

Īstenības izteiksme raksturo situāciju kā realitāti tagadnē, nākotnē vai pagātnē vai arī attiecīgi noliedz to – kā apgalvojums, fakta konstatācija: „Varat doties.” Savukārt darbības vārds pavēles izteiksmē pauž pavēli, rosinājumu: „Variet iet, kur deguns rāda!”

Tātad pareizais variants ir: „Esmu drošs, ka varat to atļauties.”
Skrivanek Baltic valodas padoms "variet" pret "varat"

LEJUPIELĀDĒ 100 LATVIEŠU VALODAS PADOMUS

Esam apkopojuši 100 latviešu valodas padomus īpašā grāmatā, kuru piedāvājam jums lejupielādēt bez maksas. Lai to saņemtu, lūdzam aizpildīt zemāk norādīto pieteikuma formu Skrivanek Baltic ikmēneša jaunumiem.

 
Skrivanek Latviešu valodas padomu grāmata

KVALITATĪVI RAKSTISKIE TULKOJUMI 110+ VALODĀS

Piedāvājam kvalitatīvus rakstiskos tulkojumus nepieciešamajā valodu kombinācijā, garantējot konfidencialitāti un noteikto termiņu ievērošanu.

MUTISKIE TULKOJUMI 40+ VALODĀS

Nodrošinām visa veida mutiskās tulkošanas pakalpojumus vairāk nekā 40 valodās un dažādās to kombinācijās.

VALODU KURSI SIRDIJ UN KARJERAI

Piedāvājam praktiskas valodu mācības uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kā arī privātpersonām ar dažādiem valodas zināšanu līmeņiem.

AIZRAUJOŠAS NOMETNES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Mācību centra rīkotās nometnes ir lielisks veids, kā pavadīt skolas brīvlaiku visos gadalaikos, iegūstot jaunus draugus un praktiskas svešvalodu zināšanas.