Scroll Top

SPILGTI MĒTEĻU RĒĶINI

Šī pavasara un vasaras sezonas aktuālā tendence esot spilgtas faktūras. Vai runa ir par reljefiem audumiem, spilgtām formām vai jauniem apģērbu ražotājiem?

Vārds „faktūra” latviešu valodā aizgūts no latīņu valodas vārda „factura” ar nozīmi ‘apstrāde, uzbūve’.

Franču valodā vārds „facture” pirmajā nozīmē ir ‘rēķins, pavadzīme’. Šāda nozīme sastopama arī citās valodās, piemēram, angļu „facture” (ierastāks gan ir vārds „invoice”), krievu „фактура”, vācu „Faktura”. Arī latviešu valodā vārdu „faktūra” varam lietot, runājot par pavadrēķinu, faktūrrēķinu. Šādas saknes vārda nozīme vairākās valodās arī saistīta ar ražošanu, kaut kā izgatavošanu. Latviešu valodā mums no vēstures labi zināms vārds “manufaktūra” – ‘ražošanas veids (16.–18. gs.), kam raksturīga darba dalīšana un galvenokārt roku darba izmantošana; uzņēmums, kurā tiek izmantots šāds ražošanas veids’. Nu jau par novecojušu uzskatāma manufaktūras nozīme ‘tekstilrūpniecības uzņēmums’, piemēram, reiz labi zināma bija „Rīgas manufaktūra”. Arī šī vārda pamatā ir latīņu vārds „manufactum” – ‘izgatavots ar rokām’.

Latviešu valodā vārda „faktūra” pirmā nozīme ir ‘apdares īpatnību kopums’: piemēram, būvmateriālu veikali piedāvā faktūras krāsas – krāsas, kas piešķir sienai nelīdzenu reljefu (vai noteiktu rakstu), vai palīdz noslēpt pārklājamā materiāla nelīdzenumus. Tāpat sienu apdarei pieejami plastmasas dēlīši ar koka imitācijas faktūru, proti, tie ne tikai izskatās pēc koka, bet taustot arī atgādina koksni. Faktūru varam redzēt un sajust arī dabā – iedomāsimies kaut vai dažādu augu, augļu vai dzīvu radību virsmas, piemēram, valriekstu, gliemežvāku, zivju zvīņas.

Faktūru mākslā nosaka materiāls, no kura tiek veidots mākslas darbs, kā arī mākslas darba izpildījums. Tā tēlniecībā mati tiek attēloti raupjāki nekā āda, proti, ādas faktūra ir gludāka. Glezniecībā arī ir redzama un taustāma faktūra – gleznās nereti krāsa tiek klāta reljefi, tiek veidoti speciāli negludumi utt.

Aktuālā modes tendence ir apģērbi no dažādu struktūru audumiem, gan arī visādi izšuvumi, taustāmi raksti un spīguļojoši nieciņi – fliteri. Tātad pavasara un vasaras sezonas devīze – vienos ziedos un spīguļos!

Vasilijs Ragačevičs
Skrivanek Baltic direktors

Skrivanek valodas pērle - "Spilgti mēteļu rēķini"

K. Priedes ilustrācija

CITAS VALODAS PĒRLES

Iznesīsi miskasti?

Vai izlejams vienmēr ir izmetams?

Visapkārt krītošās cenas

Matraci, dodies misijā!