Scroll Top

UNIKĀLAS UN INTERESANTAS ZIEMASSVĒTKU TRADĪCIJAS NO 12 PASAULES VALSTĪM

Latvijā Ziemassvētkus svinam, ievērojot dažādas tradīcijas, bieži vien pagānisko apvienojot ar kristīgajām ieražām. Ne tikai eglītes rotāšana, Ziemassvētku vecīša ciemošanās, dāvanas draugiem un tuviniekiem, dzejolīšu skaitīšana, bet arī bluķa vilkšana, zīlēšana, puzuru darināšana un iešana ķekatās ir ikvienam latvietim labi zināmas tradīcijas. Interesanti, ka ne visur Ziemassvētkus sagaida šādi, tāpēc apkopojām unikālas un interesantas Ziemassvētku tradīcijas no 12 pasaules valstīm. Šīs tradīcijas parāda dažādo un radošo veidu, kā dažādās kultūrās svin Ziemassvētkus.

Skrivanek Latvijas komanda visiem vēl gaišus, saticīgus un priecīgus Ziemassvētkus!

SVĒTAIS NIKOLASS UN KRAMPUSS AUSTRIJĀ

Visi esam dzirdējuši, ka par sliktu uzvedību Ziemassvētkos varēs saņemt tikai žagarus. Austrijā viss ir vēl draudīgāk, jo pēršanu uzņemas neviens cits kā Krampuss — ragains briesmonis, kas ir ar mieru tikt galā ar visiem nepaklausīgajiem bērniem, kamēr Svētais Nikolass ierodas tikai pie tiem, kuri bijuši rātni. Krampuss ne vienmēr samierinās tikai ar pēršanu, nepaklausīgie bērni var tikt apēsti, vai vēl ļaunāk, aizrauti uz pašu elli. Krampusu var dzirdēt vēl pirms viņš ieradies, jo viņa klātbūtni pavada sarūsējušu ķēžu draudīgā klakšķēšana un baismīga govs zvanu šķindoņa. 5. decembrī vīrieši ģērbjas baisos, velnišķīgos Krampusa tērpos un dodas pilsētas ielās, ieperot cilvēkus ar nūjām un rīkstēm, kā arī biedē bērnus savās mājās. Austrijā un dažās Vācijas daļās šī tradīcija pazīstama kā Krampusnacht jeb “Krampusa nakts”. Ja šī svētku tradīcija izklausās vilinoša, noteikti ir vērts apmeklēt ikgadējo Krampusu parādi Vīnē.

SALMU KAZA ZVIEDRIJĀ

Zviedrijā cilvēki uzskata, ka kaza ir neredzams gars, kas parādās pirms Ziemassvētkiem, lai pārliecinātos, ka gatavošanās svētkiem norit pareizi. Saukta arī par Yule Goat, tradīcijas aizsākums tiek datēts ar 11. gadsimtu, kad pirmo reizi minēta cilvēka lieluma kazas figūra, kuru pavadā ved Svētais Nikolass. Kazas loma gadsimtu gaitā mainījusies. 17. gadsimtā jauni vīrieši ģērbās kā kazas un skraidīja apkārt, izjokojot citus un pieprasot dāvanas. 19. gadsimtā kaza kļuva par dāvanu devēju. Ziemassvētku vecīša vietā ģimenes vīrieši nereti ģērbās kā kaza un dāvināja dāvanas visai ģimenei. Mūsdienās kaza ir ieņēmusi savu vietu kā tradicionāls Ziemassvētku rotājums visā Zviedrijā. Lielākās pilsētās no salmiem un sarkanām lentēm tiek veidotas šo kazu ornamentu milzu versijas.

SALDUMIEM PILDĪTAIS BAĻĶIS KATALONIJĀ, SPĀNIJĀ

Katalonijā Ziemassvētku tradīcija saistīta ar koka baļķi, ko sauc par Caga Tió, kas tulkojumā nozīmē “kakājošais baļķis”. Izdobtam baļķim vienā galā piestiprina mazas koka kājiņas, uz kurām stāvēt, otrā galā uzzīmē sejiņu. Sākot ar 8. decembri, Caga Tio katru nakti pabaro ar gardumiem un apsedz ar segu. Ziemassvētku vakarā vai Ziemassvētkos sit baļķim ar nūju un pavēl “kakāt” tajā paslēptās konfektes un riekstus. Te gan jāpiebilst, ka tā nav vienīgā ar šo nodarbi saistītā tradīcija pasaulē. Spānijas, Portugāles un Itālijas reģionā Ziemassvētkos tradicionāli atveido Betlēmes ainas. Līdzās Marijai, Jāzepam un Jēzus bērniņam tiek novietota Kaganera jeb vīrieša figūriņa, kurai līdz ceļiem nolaistas bikses un zem dibena jau neliela čupiņa – kakātāja skulptūriņa. Kaganers nesot veiksmi un tradīcija izplatīta jau kopš 18. gadsimta. Mūsdienās līdzās tradicionāli ģērbtajam kakātājam ir pieejamas sabiedrībā pazīstamu personību, mūķeņu, politiķu un Santa Klausa figūriņas.

VISTIŅAS UN KŪKAS ZIEMASSVĒTKU ĒDIENKARTĒ JAPĀNĀ

Kamēr latvieši labprāt Ziemassvētku maltītei izvēlas speķa pīrādziņus, zirņus ar speķi, štovētus kāpostus un piparkūkas, Japānā populāra tradīcija ir Ziemassvētku vakariņās ēst Kentucky Fried Chicken jeb KFC ceptās vistiņas. 1970. gadā Japānā tika atvērts pirmais KFC restorāns, savukārt šī tradīcija aizsākusies 1974. gadā pēc ārkārtīgi veiksmīgas zīmola mārketinga kampaņas un turpinās vēl aizvien. Īpašais Ziemassvētku piedāvājums jāpasūta laicīgi, citādi var nākties stāvēt garumgarā rindā. Uz svētku galda blakus vistiņām ir arī kas salds — Ziemassvētku kūka. Tā ir biskvīta tortei līdzīga baltas krāsas kūka, kas ir bagātīgi pārklāta ar putukrējumu un zemenēm.

ZIRNEKĻU TĪKLI EGLĪTĒ UKRAINĀ

Ziemassvētku gurķis nav vienīgā savādā lieta, ko karināt eglītē. Ukrainā eglītē paslēpj mākslīgos zirnekļus ar tīkliem, uzskatot, ka to atradējus sagaida veiksme. Kāda ukraiņu tautas teika vēsta par nabaga atraitni, kurai pietrūcis naudas, lai nopirktu rotājumus ģimenes Ziemassvētku eglītei. Kādu rītu viņa modusies un pamanījusi zirnekli, kas skaisti izgreznojis eglīti ar savu tīklu, darot sievieti svētkos ļoti laimīgu. Ukraiņu kultūrā tiek uzskatīts, ka zirnekļu tīkli nes veiksmi.

12 unikālas Ziemassvētku tradīcijas
Ziemassvētku tradīcijas pasaulē

ZIEMASSVĒTKU GURĶIS AMERIKAS SAVIENOTAJĀS VALSTĪS

Ierasti redzēt Ziemassvētku eglīti, rotātu ar bumbiņām, eņģelīšiem, zvaigznēm un citiem svētku rotājumiem, taču kā būtu ar rotājumu gurķa izskatā? Vairākās Amerikas daļās pastāv vāciešu imigrantu radīta tradīcija, kas saistīta ar Ziemassvētku gurķi, kas tiek paslēpts svētku eglītē. Bērns, kas to atrod pirmais, saņem papildu dāvanu vai veiksmi visā nākamajā gadā.

Vēl kāda interesanta tradīcija Amerikas Savienotajās Valstīs ir SantaCon, kas ieviesta 1994. gadā. Pilsētu centros pulcējas ļaudis Ziemassvētku vecīšu tērpos, kopā svin svētkus un dodas parādēs. Vislielākā Ziemassvētku vecīšu ballīte notiek Ņujorkā.

ZIEMASSVĒTKU RAGANA ITĀLIJĀ

Itālijā Ziemassvētku vecīti nereti aizstāj La Befana — veca sieviņa, kas pārvietojas, lidojot uz slotas kāta. 5. janvāra naktī labā ragana apciemo visus bērnus un dāvina dāvanas tiem, kuri bijuši paklausīgi, bet sīpolus un ķiplokus atstāj resgaļiem. Gluži kā Ziemassvētku vecītis, arī La Befana ienāk mājās pa skursteni, un tur dzīvojošie bērni viņai atstāj gardumus — parasti vīnu un vietējās delikateses.

ZIEMASSVĒTKU DZIESMAS BUNGU RITMOS PUERTORIKO

Līdzīgi Amerikā populārajiem Ziemassvētku korāļiem, arī puertorikāņi dodas ielās pēc pulksten 22.00, lai dziedātu tradicionālās Ziemassvētku dziesmas. Tas ir daudz jautrāks un skaļāks pasākums, nekā ierasts, jo dziedāšanu pavada dažādi tradicionālie instrumenti: ģitāras, tamburīni un bungas.

RĪSU PUTRA UN SAUNA SOMIJĀ

Visi zina tradicionālos Ziemassvētku ēdienus, taču ir kāds ēdiens, ko Somijā ceļ galdā Ziemassvētku rītā — sātīga rīsu un piena putra ar kanēli un sviestu. Sen zināms, ka somi mīl saunu. Viņi tajā ir gatavi doties jebkurā laikā, arī Ziemassvētku vakarā. Somijā pastāv tradīcija, ka pirms Ziemassvētku mielasta ikvienam ir jādodas relaksējošā pirtī, lai attīrītu savu organismu pirms svētku svinēšanas.

AR SKRITUĻSLIDĀM UZ BAZNĪCU VENECUĒLĀ

Baznīcas apmeklējums Ziemassvētkos nav nekas jauns, taču Venecuēlā iedzīvotājiem ir tradīcija doties uz Ziemassvētku dievkalpojumu ar skrituļslidām. Ielas bieži tiek slēgtas automašīnām, lai ļautu izbaudīt svētkus un unikālo skatu ar cilvēkiem, kuri ripinās uz baznīcu. Tiek uzskatīts, ka skrituļslidošana Venecuēlā ir kļuvusi tik populāra, jo svētku laikā nav sniega un nav iespējas braukt ar ragaviņām.

13 DIENAS AR DĀVANĀM UN YULE KAĶIS ISLANDĒ

Mums ierasts Ziemassvētku gaidīšanas laiku atzīmēt četrās adventes svētdienās, iededzot pa svecītei, savukārt Islandē svētkus gaida, sākot ar 12. decembri — kopā 13 dienas. Islandē tic, ka katra no šīm dienām veltīta vienam no 13 Yule Lad tēliem, kas folklorā līdzinās bārdainiem vīriņiem, kuri, iespējams, radniecīgi troļļiem. Šie vecīši apmeklē bērnus 13 naktis pirms Ziemassvētkiem, atstājot dāvanas vai puvušus kartupeļus atkarībā no bērna uzvedības. Gardumi tiek ievietoti Ziemassvētku zābaciņos, kas piekarināti pie loga. Bet tas vēl nav viss. Ziemassvētku laikā sniegotajos laukos klīst arī milzu Yule kaķis, kas aprij ikvienu, kas šajā laikā nav iegādājies jaunu apģērbu. Mūsdienās joprojām Islandē ir ierasts Ziemassvētkos iegādāties drēbes, lai izvairītos no nepatīkama ceļojuma kaķa vēderā.

SLOTU SLĒPŠANA NORVĒĢIJĀ

Norvēģiem ir paraža Ziemassvētku vakarā slēpt visus slotas kātus, jo pastāv uzskats, ka šajā naktī mostas raganas, ļaunie gari un citi mošķi, kas meklē iespēju nozagt slotas, lai pārvietotos pa visu valsti.

ZIEMASSVĒTKI VAI ZIEMAS SAULGRIEŽI?

Skrivanek Baltic valodas padoms "Ziemassvētki" pret "ziemas saulgrieži"

Vai rakstīsim Ziemas saulgrieži jeb Ziemassvētki vai ziemas saulgrieži jeb ziemassvētki?

Uzziniet atbildi šajā latviešu valodas padomā!

ADVENTE VAI ADVENTS?

Skrivanek Baltic valodas padoms "Advente" pret "Advents"

Vai Ziemassvētku gaidīšanas laiks ir advente vai advents?

Uzziniet atbildi šajā latviešu valodas padomā!