Scroll Top

VIDEOSPĒĻU TERMINI UN TO SKAIDROJUMI

Ienirstot videospēļu pasaulē, spēlētājus sagaida dažnedažādi termini, kas pirmajā acumirklī šķiet kā nejauša burtu kombinācija. Taču tā vis nav – katram terminam un saīsinājumam ir sava jēga. Šajā rakstā ieskatīsimies biežāk izmantojamajos videospēļu terminos.

Lai arī videospēles reti tiek tulkotas latviešu valodā, Latvijā ir ne tikai pieprasījums pēc interaktīviem virtuālās pasaules stāstiem, bet arī piedāvājums – aizvien vairāk Latvijas izstrādātāju ir spējuši savu veikumu pārdot ārpus valsts robežām.

Kā ievērojams veiksmes stāsts pēdējo gadu laikā ir izstrādātāja “Color Gray Games” veidotā detektīvžanra spēle “The Case of the Golden Idol” (”Zelta elka lieta”), kur lauvas tiesu satura izveidoja brāļi Andrejs un Ernests Kļaviņi. No Baltijas valstīm pat vēl lielāku popularitāti ārzemēs ieguva igauņu izstrādātāju “ZA/UM” veidotā detektīvžanra RPG jeb lomu spēle “Disco Elysium”.

Lai spētu veiksmīgi piedāvāt savu veikumu ārzemēs, ir noderīgi iepazīties ar biežāk izmantojamajiem videospēļu terminiem. Jo īpaši svarīgi tas ir lokalizācijas solī, pielāgojot spēli vietējam tirgum.

Savukārt spēlētājiem, kuri bauda videospēles oriģinālvalodā (visbiežāk angļu), skaidrojumi var palīdzēt izprast, ko cenšas pateikt komandas biedri, kā arī kāds ir spēles žanrs.

VIDEOSPĒĻU TERMINU VĒSTURE

Videospēļu pirmsākumos, kad tās biežāk bija pazīstamas kā datorspēles, termini bija visai vienkārši, pat tehniski, un tie aprakstīja spēles gaitu. Piemēram, gan “Tetris”, gan “Pong” – vienām no pirmajām datorspēlēm – bija sadaļas, kur tika fiksēts rezultāts (“score”), dzīvības (“lives”) un līmeņi (“levels”).

Videospēlēm kļūstot sarežģītākām, it īpaši parādoties tiešsaistes spēlēšanas elementiem, termini kļuva aizvien sociālāki, jo liela daļa no tiem radās mirkļa iespaidā – gluži kā mutvārdu folklora.

Tādēļ, piemēram, tiešsaistes spēlēs iesakņojās ne tikai tādi vārdi kā ģildes (“guilds”), kas apraksta spēlētāju kolektīvu ar kopīgu mērķi, bet arī “labi pavadīta spēle” (“gg”), “prom no klaviatūras” (AFK) un citi.

Videospēļu terminu lokalizācija
Videospēļu terminu vārdnīca
Videospēļu terminu vēsture

VISPĀRĒJIE APRAKSTOŠIE TERMINI

“Avatar” / “game character” jeb videospēles tēls ir virtuālais “cilvēciņš”, kuru vada spēlētāji. Tas var būt gan izstrādāju, gan spēlētāju veidots vai pielāgots.

NPC (“non-player character”) ir vēl viens bieži sastopams termins, kas apraksta videospēļu tēlus. NPC apzīmē ikvienu citu spēles varoni, ko spēlētāji nevar kontrolēt.

FPS (“frames per second”) apzīmē frekvenci, ar kādu datora vai konsoles videokarte uz monitora vai televizora spēj atainot atsevišķu kadru. Piemēram, 60 FPS nozīmē, ka vienā sekundē uz ekrāna parādīsies 60 kadri. Parasti videospēles tiek veidotas, lai tās atainotu vismaz 30 vai 60 kadrus sekundē. Salīdzinājumam – filmas un seriāli parasti tiek filmēti ar 24 kadriem sekundē.

“Lag” jeb raustīšanās kā termins bieži sastopams tiešsaistes mačos, kur spēlētāji sūdzas par interneta savienojuma radītu raustīšanos jeb “lagu”. Citkārt gan ar šo terminu tiek vainota neprecīza izspēle vai kāda kļūda, to norakstot uz interneta savienojuma problēmām.

“Level up” apzīmē spēju, prasmju vai paša tēla līmeņa paaugstināšanos. Jo augstāks līmenis, jo spēcīgāks, prasmīgāks ir videospēles tēls.

“Xp” vai “exp” (“experience”) jeb iegūtā pieredze, kas parasti izpaužas konkrētā skaitlī. Piemēram, izpildot misiju, spēlētājs saņem 200 XP jeb pieredzes punktus. Vairāku žanru spēlēs pieredze ir svarīga, lai paaugstinātu līmeni (“level up”) un dotos uz sarežģītākas grūtības pakāpes zonām.

HP (“health points”, “hit points”) – pats svarīgākais rādījums, kas nosaka, cik daudz dzīvības punktu ir atlicis spēlētāja kontrolētajam tēlam. Uzkrājot pieredzes punktus un paaugstinoties līmeņiem, augstāka kļūst arī dzīvības maksimālā vērtība.

“Easter egg” ir kā Lieldienu ola, kuru izstrādātāji paslēpj spēlē, lai padalītos ar kādu joku vai atsauci uz, piemēram, iepriekš veidotiem garadarbiem. Salīdzinājums ar Lieldienu olu radies tāpēc, ka parasti šos noslēpumus ir grūti atrast – ir jāveic konkrētas darbības vai jādodas pa sarežģītākām takām.

“Save point”. Videospēlēs bieži pirms grūtākām misijām vai kaujām ieslēdzas progresa saglabāšanas funkcija, lai spēlētāji varētu atgriezties šajā punktā, ja pārbaudījums netiek izturēts. Citkārt saglabāšana notiek nevis automātiski, bet konkrētās zonās vai mijiedarbojoties ar speciāliem priekšmetiem, lai saglabātu spēles progresu.

“Camping” – bieži lietots termins tiešsaistes šaušanas spēlēs. Tas apzīmē spēlētāju, kurš ir “noenkurojies” vienā konkrētā kartes punktā, nekustoties un pieveicot vienu pretinieku pēc otra. Lielākam efektam tiek izmantots pārsteiguma elements.

ŽANRU APZĪMĒJOŠI TERMINI

Ikvienā spēles žanrā ir īpaši termini, kas citviet var nozīmēt ko pavisam citu. Bieži arī žanru nosaukumi paši par sevi ir kā termini, kas dažu burtu akronīma veidolā uzreiz “pasaka” pašu svarīgāko par konkrēto spēli. Nereti spēlētāji dod priekšroku vienam vai dažiem no pieejamajiem spēļu žanriem.

FPS (“first person shooter”)

Pirmās personas skata šaušanas spēles ļauj spēlētājiem iemiesoties vadāmajā tēlā, jo uz ekrāna ir redzamas tikai rokas un dažāda veida ieroči, ar kuriem cīnīties pret citiem spēlētājiem vai datora simulētiem varoņiem. FPS spēles bieži ir ātras, sacensību gara pārņemtas. Daži uzskatāmi FPS spēļu piemēri – “Call of Duty”, “Counter-Strike”, “Doom”.

RPG (“role-playing game”)

Lomu spēles ļauj spēlētājiem izpausties, pieņemot dažāda veida lēmumus – sākot no tēla izskata līdz citādākai rīcībai, reaģējot uz notikumiem virtuālajā pasaulē. Lomu spēlēs parasti liels uzsvars tiek likts uz stāstu, kas plūst un mainās. Spilgtākie žanra piemēri – “The Elder Scrolls” un “Final Fantasy” franšīzes.

“Sandbox”

Vairumā gadījumu videospēļu nav daudz iespēju mainīt vai pielāgot apkārtējo vidi. “Sandbox” jeb smilšukastes tipa spēlēs vienīgie griesti ir spēlētāja izdoma. Daudziem pazīstams “sandbox” spēles piemērs ir “Minecraft”, kur no blokiem ir izveidojams gandrīz jebkas.

“Open world”

Bieži videospēles ir veidotas ar mērķi spēlētājus vest pa konkrētu, izstrādātāju “iemītu” taciņu, kontrolējot spēles pieredzi. Šāda veida spēļu stāstus dēvē par lineāriem (“linear games”). Savukārt atvērtā tipa (“open world”) žanrs spēlētājiem sniedz iespējas doties jebkur, kur sirds kāro. Daži atvērtā tipa spēļu piemēri – “Far Cry”, “Grand Theft Auto” un “Zelda” franšīzes.

MMO (“massively multiplayer online”)

MMO apzīmē jebkuru tiešsaistes spēli, kurā vienlaicīgi vienā serverī var uzturēties simtiem, pat tūkstošiem cilvēku, kas reāllaikā sadarbojas vai cīnās savā starpā. MMO ir izteikti sociālas spēles, kurās spēlētāji veido ģildes (“guilds”) vai komandas. Plaši pazīstams MMO piemērs – “World of Warcraft”.

MOBA (“multiplayer online battle arena”)

Šeit velkamas līdzīgas paralēles ar MMO, taču MOBA lielākā atšķirība ir tajā, ka spēlētāju skaits ir mazāks, parasti sadalīts divās komandās, kuras cīnās vienā arēnā kādā no cīņu zonām. Spēles mērķis – pretinieka bāzes iznīcināšana. Populārākās MOBA spēles – “Dota 2”, “League of Legends”.

RTS (“real-time strategy”)

Reāllaika stratēģijas spēles – viens no senākajiem žanriem – pārbauda spēlētāju plānošanas un ātrās reaģēšanas spējas, pielāgojoties situācijas izmaiņām. Visbiežāk stratēģijas spēlēs spēlētājs uzņemas komandiera lomu, kas savus karavīrus ved kaujā pret ienaidniekiem, paralēli plānojot resursu ieguvi un izmantošanu. Stratēģijas videospēles var būt gan viena, gan daudzu tiešsaistes spēlētāju režīmā. Populārākās RTS spēles – “Age of Empires” un “StarCraft” sērija.

“Battle royale”

Viens no jaunākajiem un populārākajiem tiešsaistes daudzspēlētāju veidiem, kas pieejams tādās spēlēs kā “Fortnite” un “PUBG”. Spēlētājiem, cīkstoties pret citiem, vienīgais nosacījums ir palikt kā pēdējam nesakautajam varonim, kamēr spēles laukums ar katru brīdi aizvien samazinās.

“Fighting game”

Cīņu spēlēs, piemēram, “Mortal Kombat” un “Tekken” spēlētāji izvēlas kādu no pieejamajiem varoņiem, lai sānskatā cīnītos ar citu spēlētāju vai datora simulāciju, veicot īpašas cīņas kustības ar konkrētu, ātri nospiestu pogu vai taustiņu kombinācijām.

“Platformer”

Platformas tipa spēlēm varoņi ir jāvada cauri dažādiem šķēršļiem, lēkājot no vienas platformas uz citu, kas lieliski izpaužas tādās spēlēs kā “Super Mario” un “Sonic”. Šajā žanrā bieži tiek pārbaudīta spēlētāju uzmanība un veiklība, veicot sarežģītus manevrus, lai tiktu tālāk.

“Simulation”

Simulācijas žanrs ir izteikti plašs – tajā ietilpst jebkura spēle, kurā tiek kopēta reālā dzīve un pat fizikas likumi, piemēram, pilsētvides būvniecības spēles “Cities” un “Tropico”, konkrētām profesijām veltītas spēles – “Euro Truck Simulator”, “Farming Simulator”, “PowerWash Simulator”.

Videospēļu žanru apzīmējoši termini
Videospēļu terminu skaidrojumi
Tiešsaistes spēļu slengs

“GG” JEB TIEŠSAISTES SPĒĻU SLENGS

Uzsākot tiešsaistes spēļu pirmos mačus, var mulsināt dažādi saīsinājumi un burtu kombinācijas, kas pirmajā brīdī neko daudz neizsaka. Taču katram no tiem ir konkrēta nozīme. Kā nekā – ātri pieņemot lēmumu, lai pielāgotos pretinieka komandas stratēģijai, nav laika veidot garus teikumus.

GG (“good game”) apzīmē labi pavadītu maču neatkarīgi no tā iznākuma. Bieži šādi izsakās arī zaudētājkomanda, novērtējot pretinieka spējas panākt uzvaru.

GG EZ (“good game, easy”) arī ir saistīts ar interesantas, labas izspēles beigām, taču šajā gadījumā uzvarētāji pauž ironiju, ka nebija pat daudz jāpiepūlas, lai uzvarētu.

AFK (“away from keyboard”) – dominējošs termins tieši datorspēlēs. Ar šo apzīmējumu spēlētāji citiem pasaka, ka uz kādu brīdi “atkāpsies” no datora tastatūras un drīz atgriezīsies.

BRB (“be right back”) ir ar līdzīgu nozīmi, ļaujot citiem zināt, ka spēlētāji drīz atgriezīsies.

“Noob” vai “newbie” ir humoristisks apzīmējums nepieredzējušiem spēlētājiem, kas spēles gaitā pieļāvuši samērā vienkāršu kļūdu vai arī vēl neizprot spēles kontroles.

PvP (“player vs player”) kā termins ir plaši izplatīts tiešsaistes spēlēs. Tas norāda uz spēlēšanas režīmu, kur savā starpā sacenšas spēlētāji pret citiem spēlētājiem.

OP (“owerpowered”) – ar šo terminu bieži apzīmē kādu varoni vai spēlētāju, kurš ir daudz spējīgāks vai ar labāku aprīkojumu, kuru citi nespēj pievārēt.

TERMINI, KAS APRAKSTA SPĒĻU DARBĪBU

Lai spētu efektīvāk izmantot visas tehniskās un kontroles iespējas, kuras piedāvā konkrētā videospēle, ir svarīgi tās izprast. Ieskatīsimies dažas no šīm iespējām.

“Hitbox” ir īpaši atvēlēta zona priekšmetiem vai tēliem, kurai pieskaroties vai uz kuru šaujot spēlētājs to var bojāt. Zinot, kur atrodas tā saucamā bojājumu zona, bieži iespējams gūt vairāk punktus un ātrāk pabeigt spēles nosacījumus jeb misijas.

“Cooldown”. Tiešsaistes spēlēs varoņiem mēdz piemist dažādas spējas. Lai tās neizmantotu vienā laidā un spēli ātri nepadarītu neinteresantu, tām ir noteikts laiks, pēc kura spējas var izmantot atkārtoti.

“Mana” / “Stamina”. Lai varētu izmantot kādu no iepriekš minētajām varoņu spējām, ir nepieciešama “mana” jeb burvju spēks, kas apzīmēts ar konkrētu maksimālo limitu. Savukārt fiziskām darbībām vai spējām ir vajadzīga izturība jeb “stamina”.

“Buff” / “Debuff” ir viens no varoņu spēju veidiem, ar kura palīdzību uzlabot vai pasliktināt cita spēlētāja uzbrukuma vai aizsardzības iespējas, padarot citu tēlu spēcīgāku vai tieši otrādi – vājāku.

“Loot” jeb laupījums ir balva, ko spēlētāji saņem par misijas izpildīšanu vai kāda stiprāka tēla pieveikšanu. Šis termins biežāk sastopams tiešsaistes daudzspēlētāju lomu spēlēs.

RNG (“random number generator”). Spēlēs, kur tiek likts liels uzsvars uz laupījumiem, līdzi seko arī RNG jeb nejauši ģenerētu skaitļu princips. Tādējādi iegūtās balvas ir nejaušas un spēlētāji velta vairāk laika, lai atrastu nākamo balvu.

“Crafting”. Videospēlēs, kur spēlētājiem ir liela brīvība pasaules pārveidošanā, kā viens no svarīgākajiem ir darba rīku un priekšmetu būvēšanas un veidošanas iespēja jeb “crafting”, no dažādiem materiāliem izgatavojot konkrētus rīkus vai cita veida materiālus.

TIEŠSAISTES SPĒĻU VAROŅU LOMAS

Ienākot tiešsaistes daudzspēlētāju mačā, gandrīz uzreiz spēlētājiem jāpieņem lēmums, kādu lomu ieņemt – aktīvu vai pasīvu. Lai spēles gaita būtu līdzsvarota, katrai no tām ir savas priekšrocības un arī trūkumi.

“Tank” jeb tanks pasargā komandas biedrus, uz sevi “uzņemot” lielāko daļu pretinieka uzbrukumu. Parasti šādiem tēliem ir daudz dzīvību un aizsardzības punktu, taču tie nespēj izdarīt lielus bojājumus citiem tēliem.

“Healer” / “Support” jeb dziednieks, atbalstošais tēls citiem spēlētājiem atjauno dzīvības punktus, kā arī uzlabo citus parametrus, piemēram, aizsardzības, uzbrukuma vērtības.

“Attacker” ir uzbrucējs un spēj nodarīt ievērojamus bojājumus pretiniekiem, taču tam nav daudz dzīvības punktu, tādēļ nepieciešams sadarboties ar atbalstošajiem un dzīvību atjaunojošiem tēliem.

“Stealth” tipa varoņi slepus un ātri cenšas paveikt konkrētas darbības, sabotējot pretinieku komandu, piemēram, nozogot karogu.

“Sniper” jeb snaiperis darbojas no liela attāluma, meklējot pretiniekus, kurus iznīcināt ar vienu precīzu šāvienu. Tuvumā snaiperi ir mazāk spējīgi nodarīt lielus bojājumus.

“Scout” ir kā izlūks, kas, žigli pārvietojoties, izpēta pretinieku bāzes vai laukuma izkārtojumu vai arī tās ieņem, pirms ieradušies citi spēlētāji.

VIDEOSPĒĻU TERMINU NOZĪME LOKALIZĀCIJĀ

Dažādu žanru videospēļu slenga un terminu izzināšana un izpratne ir pirmais solis, lai to veiksmīgi pielāgotu citas valsts tirgum. Ir daudzi termini, kas iesakņojušies spēlētāju prātos, piemēram, RPG (lomu spēle), “loot” (laupījums, balva), kuru aizvietošana pret citu, pat līdzīgu terminu var novest pie neizpratnes.

Savukārt svešvalodā esošas videospēles lokalizēšana latviešu valodā arī ir zināms izaicinājums, ņemot vērā, ka svešvārdi spēlētāju saziņā ir daudz plašāk zināmi nekā to iespējamās lokalizācijas.

Abos gadījumos jo īpaši svarīgi ir iedziļināties terminu būtībā, lai piemeklētu labāko un atbilstošāko risinājumu konkrētajam videospēles žanram. Tāpat vienota terminoloģija palīdz spēlētājiem ātrāk orientēties virtuālajā pasaulē. Ja daļa terminu un iespēju jau ir zināmas, tad jaunās izzināt būs vienkāršāk.

Ja vēlaties jūsu videospēlei nodrošināt dažādu valodu atbalstu, tad sazinieties ar mums – atradīsim labāko risinājumu!

Piesakieties konsultācijai, ja vēlaties detalizētāk pārrunāt jūsu projektu. Mēs ar lielāko prieku palīdzēsim atrast labāko, jums atbilstošāko risinājumu lokalizācijas veidošanā. Norādiet zemāk kontaktus un jautājumus, lai varam vienoties par jums atbilstošāko laiku sarunai.