Tulkojumi un citi valodu risinājumi
dāņu valodā

1

Meklējiet valodu risinājumus dāņu valodā? Sazinieties ar mums!

  (Pievienot dokumentu līdz 20 MB)

  Kvalitātes un konfidencionalitātes garantija, ko apstiprina ISO sertifikāti

  Mūsu projektu vadītāji runā latviešu, krievu, angļu, vācu un poļu valodā

  99% klientu saņem cenas piedāvājumu mazāk nekā 15 minūtēs

  Vairāk nekā 3000 valodas speciālistu un dzimtās valodas runātāju

  Vairāk nekā 98% klientu mūs labprāt ieteiktu saviem draugiem un partneriem

  Mūsu birojā katru gadu tiek iztulkoti vairāk nekā 16 miljoni vārdu

  RISINĀJUMI, KURUS VISBIEŽĀK NODROŠINĀM NO/UZ DĀŅU VALODU:

  DĀŅU VALODAS KOMBINĀCIJAS:

  latviešu–dāņu; dāņu–latviešu; igauņu–dāņu; dāņu–igauņu; lietuviešu–dāņu; dāņu–lietuviešu; krievu–dāņu; dāņu–krievu; poļu–dāņu; dāņu–poļu; ukraiņu–dāņu; dāņu–ukraiņu; čehu–dāņu; dāņu–čehu; vācu–dāņu; dāņu–vācu; spāņu–angļu; dāņu–spāņu; franču–dāņu; dāņu–franču; itāļu–dāņu; dāņu–itāļu; angļu–dāņu; dāņu–angļu; zviedru–dāņu; dāņu–zviedru; norvēģu–dāņu; dāņu–norvēģu; somu–dāņu; dāņu–somu u. c.

  DĀŅU VALODA FAKTOS

  Dāņu valoda pieder indoeiropiešu valodu saimes ziemeļģermāņu valodu grupai. Tā ir valsts valoda Dānijā, Farēru (Fēru) Salās, Eiropas Savienībā un Ziemeļu Padomē. Līdz 2009. gadam tā bija valsts valoda arī Grenlandē. Dāņu valodā runā arī Vācijas federālajā zemē Šlēsvigā-Holšteinā, kur tai ir mazākumtautības valodas statuss. Šo valodu saziņā lieto arī kopienas ASV, Argentīnā un Kanādā.

  Tā ir radniecīga zviedru un norvēģu valodai. Būtiskākās atšķirības vērojamas vārdu izrunā, piemēram, dāņu valodā daudzus līdzskaņus mēdz neizrunāt. Tajā, tāpat kā citās skandināvu valodās, ir jaušama liela lejasvācu valodas ietekme – aptuveni trešdaļa dāņu valodas vārdu aizgūti no lejasvācu valodas.

  Kopējais dāņu valodas runātāju skaits lēšams ap 5,6 miljoniem. Kā obligātu mācību priekšmetu dāņu valodu apgūst skolās Farēru Salās, Grenlandē un Islandē. Aptuveni 15–20% Grenlandes iedzīvotāju runā dāņu valodā.

  Dāņu valoda ir cēlusies no sennorvēģu valodas austrumu grupas dialekta, tādēļ līdz pat aptuveni 12. gadsimtam dāņiem un norvēģiem bijusi kopīga valoda. Līdz 1814. gadam dāņu valoda bija valsts valoda arī Norvēģijā.

  Senākie rakstības pieminekļi rūnu rakstu veidā saglabājušies no aptuveni 250. gadiem. Vecākie manuskripti saglabājušies no 13. gadsimta – tas ir Gesta Danorum, kas vēsta par pirmajiem Dānijas monarhiem. Pirmā grāmata iespiesta 1495. gadā, bet Bībeli Dānijā izdeva 1550. gadā.

  Dāņu alfabētu veido 28 burti. Papildus latīņu alfabēta burtiem dāņu valodā ir vēl Æ, Ø, Å.

  Mūsdienās izšķir trīs dialektus, kurus sīkāk iedala aptuveni 30 izloksnēs. Ir salu dialekts (Ømål), Bornholmas dialekts (Bornholmian) un Jitlandes dialekts (Jysk).

  Dāņu valodā izšķir krītošo, stiepto un kāpjošo intonāciju. To lietojumu nosaka dialekts vai arī runātāja subjektīvie ieskati. Atšķirībā no latviešu valodas, kur ar kāpjošo intonāciju izsaka jautājumu, dāņu valodā ar tās palīdzību runātājs pauž sašutumu.

  Lietvārdiem dāņu valodā ir divas dzimtes – kopdzimte un nekatrā dzimte. Lielākā daļa lietvārdu ir kopdzimtes vārdi. Kopdzimte veidojusies vēsturiskā ceļā, pamazām saplūstot sieviešu un vīriešu dzimtēm.

  Dāņu valodā izmanto noteiktos un nenoteiktos artikulus, bet ar lietvārdiem, kas apzīmē profesiju vai tautību, artikulus parasti nelieto.

  Lietvārdam locījuma galotne ir tikai ģenitīva formā, pārējos locījumus veido, izmantojot konstrukcijas ar prievārdiem.

  Īpašības vārdi dāņu valodā nav lokāmi. Darbības vārdiem nav personas un skaitļa, bet ir trīs galvenās formas: nenoteiksme, vienkāršās pagātnes forma un pagātnes divdabis. No šīm formām darina pārējās darbības vārdu formas, pievienojot galotnes un palīgvārdus.

  Interesanti, ka dāņu valodā, izsakot skaitu, vienus sauc pirms desmitiem.

  Dāņu valodas sintakse nosaka, ka teikumā vienmēr jābūt teikuma priekšmetam un izteicējam, vienīgais izņēmums ir tad, ja darbības vārds ir pavēles izteiksmē.

  Vārdu kārtība teikumos ir stingri noteikta. Vienā teikumā nekad netiek izmantots vairāk kā viens noliegums.

  Valodas kods ISO 639-1: da

  [sc name=”danu”]